آدرس مطب : تهران – خيابان مطهرى – خيابان فجر – روبروى بيمارستان جم- كوچه شهيد نظرى – ساختمان زهره – طبقه ٥ – واحد ١٦

طول عمر بیماران سرطان کلیه به چه اندازه است؟

سرطان کلیه چیست؟

طول عمر بیماران سرطان کلیه

قبل از بررسی طول عمر بیماران سرطان کلیه نیاز است به توضیحاتی درباره آن بپردازیم. به طور کلی به سرطان سلول های کلیوی، سرطان کلیه می گویند. بخش مورد هدف سرطان کلیه گاهی سلول های کلیه و گاهی سلول های درون لگنچه های کلیه است. پس بدیهی است که درمان متفاوتی نیاز دارند.

تومور های بدخیم یا نئوپلاسم سبب سرطان می شوند.

هنگامی که یکی از سلول های موجود در بدن طی عوامل مختلفی به طور غیر طبیعی رشد کند سبب سرطان می شود. اگر این فرایند رشد غیر طبیعی به مرور زمان ادامه پیدا کند در نهایت سبب آشکاری تومور می گردد. تومور قسمتی که در آن شکل گرفته است را از کار می اندازد و به بخش های دیگر نیز سرایت می کند.

طول عمر بیماران سرطان کلیه بسته به این است که چه زمانی شروع به درمان کنند. البته این بیماری در افرادی که به مصرف دخانیات می پردازند احتمال بیشتری دارد. این موضوع به طوری است که افراد سیگاری دو برابر بیشتر در معرض چنین خطری هستند.

این بیماری برای کسانی که به چاقی مفرط دچار هستند؛ می تواند بسیار خطر آفرین باشد. همچنین چاقی مفرط سبب ایجاد فشار خون بالا می گردد که این موضوع خود سبب ابتلا به سرطان کلیه می شود.

معمولا کسانی که کلیه های آنها به خوبی کار نمی کند دیالیز می شوند. توجه داشته باشید که همین دیالیز در زمان طولانی سبب سرطان کلیه می شود. جالب است بدانید که برخی شغل ها نیز باعث دچار شدن به سرطان می شود.

در برخی محل های کاری عناصر و مواد شیمیایی خاصی وجود دارد؛ این عناصر سبب ابتلای افراد به سرطان های مختلف از جمله سرطان کلیه می شود. کار کردن در بخش صنعت فولاد و آهن و کوره های زغال سنگ افراد را در معرض این سرطان قرار می دهد.

طول عمر بیماران سرطان کلیه چقدر است؟

طول عمر بیماران سرطان کلیه از آن جهت بسیار اهمیت دارد که شانس زنده بودنشان را مشخص می کند. اگر به سرطان کلیه دچار هستید و میخواهید بدانید طول عمر شما به چه میزان است؛ بهترین کار این است که این سوال را از پزشک خود بپرسید.

پزشک به طور کلی با نوع بیماری و وضعیت شما آشناست و می تواند جواب درست و دقیقی بدهد.

کلیه
کلیه

طول عمر بیماران سرطان کلیه گاهی برای یک دوره پنج ساله انجام می شود. روند این موضوع به گونه ای است که بر اساس نوع بیماری طول عمر نسبی افراد را بیان می کند.

اگر در یک دوره پنج ساله ۸۰ درصد افرادی که به یک نوع سرطان دچار شدند زنده بمانند؛ احتمال زنده ماندن تمام افرادی که به آن نوع بیماری دچار هستند نیز ۸۰ درصد در نظر گرفته می شود.

همواره پیشگیری بهتر از درمان است. اگر موارد مورد نیاز برای حفظ سلامتی به درستی رعایت شود افراد می توانند سالیان سال سالم و سلامت زندگی کنند. طول عمر بیماران سرطان کلیه با توجه به عوامل مختلف متفاوت است.

نوع بیماری و نوع سرطان و میزان پیشرفت آن در این موضوع بسیار اثر گذار است. بدیهی است که برای این مورد مانند تمام بیماری های دیگر مراجعه به پزشک ضروری است.

بسیاری از بیماری ها اگر زودتر درمان شوند بهتر است. یک پزشک خوب با توجه به سنجیدن نوع بیماری و شرایط راه حل های مناسب حل مشکل را نمایان می کند. توجه داشته باشید که هیچ مرضی کشنده تر از نا امیدی نیست.

اگر هرگونه اختلالی در سلامتی شما پیش آمد لازم است که بدون نگرانی به درمان آن بپردازید. امروزه درمان بیماری ها با توجه به پیشرفت علم قطعی شده است.

مطالبی که باید بخوانید :

بدخیمی های کلیه تومور‌هایی که باید به زیر تیغ بروند
تومور(سرطان) کلیه چیست؟ ( علائم و روش تشخیص)
سرطان کلیه چیست ؟ | علائم، طول مدت درمان و طول عمر
تومور کلیه چیست؟ + علت‌ها، علائم و درمان
چگونه علائم سرطان کلیه را بشناسید؟

چربی شکم و تاثیر آن در بیماران کلیه:

طول عمر بیماران سرطان کلیه به عوامل متعددی بستگی دارد. یکی از این عوامل وجود چربی در بدن است. پژوهش ها نشان داده است که: معمولا نیمی از زنانی که هنگام تشخیص سرطان کلیه، چربی دور شکم و یا پهلو دارند؛ در سال های اولیه تشخیص، جان خود را از دست می دهند.

این موضوع در حالی است که زنان لاغر هنگام ابتلا به سرطان کلیه تا ۱۰ سال بعد آن به راحتی زنده می مانند. طبق همین مطالعات است که محققان عقیده دارند که میزان زنده ماندن مبتلایان به این سرطان متفاوت است. زیرا طول عمر بیماران سرطان کلیه با توجه به متابولیسم بدنی آنها متفاوت است.

سرطان کلیه جزو ۱۰ سرطان رایج در بین افراد حساب می شود و هر کسی ممکن است در خطر ابتلا به آن قرار بگیرد. سن ابتلا به این سرطان همواره در حال کاهش است؛ اما معمولا در افراد مسن و میانسال بیشتر است. متاسفانه مراحل اولیه این بیماری علائم ظاهری خاصی ندارد. معمولا تشخیص این بیماری هنگامی که سایر اعضای بدن سی تی اسکن می شوند اتفاق می افتد.

جای نگرانی وجود ندارد چون درمان این بیماری در همان مراحل اولیه امکان پذیر است. تشخیص سریع تر شانس درمان را بیشتر می کند. اما توجه داشته باشید که متاستاز و مرگ نتیجه تشخیص دیر هنگام این بیماری است

مشت بسته انسان دقیقا اندازه کلیه اوست و شکل لوبیایی دارد. محل قرارگیری این اندام درست پایین قفسه سینه است. همانطور که میدانید کلیه وظیفه دفع ضایعات بدن را به عهده دارد. خونی که کلیه اقدام به تصفیه آن می کند چیزی حدود ۲۰۰ لیتر می باشد. مواد زائد و آب اضافی که کلیه از طریق مجرای ادرار دفع می کند چیزی حدود ۲ لیتر می باشد.

جمع بندی مطلب طول عمر بیماران سرطان کلیه :

مهمترین نکته در طول عمر بیماران سرطان کلیه تشخیص آن است. یعنی هرچه زودتر وجود این بیماری تشخیص داده شود درمان آن راحت تر انجام می گردد.  برخی از عوامل هم سبب تشدید این بیماری می گردد.

عواملی از قبیل:

  • مصرف دخانیات
  • سابقه ژنتیکی
  • اضافه وزن و چاقی
  • استفاده بیش از حد از داروهای مسکن و…

توجه به این عوامل سبب می شود که فرد بتواند خود را از ابتلا به این بیماری نجات دهد. در صورت ابتلا اصلا نگران نباشید. به نسبت زمانی که متوجه این بیماری شدید شانس درمان شما بیشتر است. طول عمر بیماران سرطان کلیه بر اساس همین عوامل متفاوت می شود.

درمان سرطان کلیه
درمان سرطان کلیه

سوالی دارید ؟

امیدواریم از این مطلب که در سایت دکتر حجت سلیمی متخصص اورولوژی منتشر شده است اطلاعات کافی را به دست آورده باشید. اگر درخصوص مطلب “طول عمر بیماران سرطان کلیه” سوالی دارید، در قسمت دیدگاه ها برای بنویسید و سوال خود را بپرسید. دکتر حجت سلیمی در کمترین زمان ممکن شخصا به آن پاسخ می‌دهد.

مقالات مرتبط

آزمایش پروستات (PSA) چیست؟

آزمایش پروستات یا تست psa نوعی آزمایش خون است که مشکلات پروستات را در مردان بررسی میکند. با اندازه‌گیری آنتی ژن اختصاصی psa در آزمایش خون

تماس با ما