آدرس مطب : تهران – خيابان مطهرى – خيابان فجر – روبروى بيمارستان جم- كوچه شهيد نظرى – ساختمان زهره – طبقه ٥ – واحد ١٦

پروتز برای ترنس(تغییر جنسیت برای دو جنسیتی ها)

پروتز برای ترنس

پروتز برای ترنس

پروتز برای ترنسجراحی تغییر جنسیت با نام های مختلف از جمله جراحی تغییر جنسیت (GRS)، روش‌های تائید جنسیت و جراحی بازسازی دستگاه تناسلی شناخته می‌شود،که به منظور تغییر جنسیت از یک جنسیت به دیگری و به وسیله جراحی انجام می‌شود، مراحل تغییر جنسیت از زن به مرد، عبارتند از:

 1. برداشتن سینه‌ها
 2. برداشتن رحم، دهانه رحم، لوله‌ های فالوپ و تخمدان‌ها
 3. برداشتن واژن
 4. ایجاد آلت تناسلی مردانه
 5. طویل کردن مجاری ادراری و آوردن آن به نوک آلت تناسلی
 6. گذاشتن کیسه بیضه

یکی از مهم ترین مراحل جراحی تغییر جنسیت، ایجاد آلت تناسلی است. در این مقاله مرحله ایجاد آلت تناسلی مردانه و به صورت تخصصی پروتز برای ترنس را به صورت کامل مورد بررسی قرار می‌دهیم، در ادامه مقاله با ما همراه باشید:

تکنیک‌های جراحی آلت تناسلی

تکنیک‌های مختلفی برای فالوپلاستی وجود دارد.

با استفاده از انواع فالوپلاستی در مردان ترانس، می‌توان اسکروتوپلاستی را با استفاده از لب بزرگ (ولو) انجام داد تا کیسه بیضه‌ای ایجاد شود که می‌توان بیضه‌های پروتز را در آن قرار داد. اگر واژینکتومی، هیسترکتومی(عمل برداشتن رحم) و / یا اووفورکتومی(تخمدان برداری) انجام نشده باشد، می‌تواند هم‌زمان انجام شود. تکنیک‌های قبلی از پیوند استخوان به عنوان بخشی از بازسازی استفاده می‌کردند.

همچنین می‌توان با روشی که رباط تعلیق را در جایی که به استخوان شرم چسبیده باشد رها کرد و این کار باعث می‌شود آلت تناسلی مرد به سمت خارج از بدن جلو برود و می‌توان طول موقت را به دست آورد. این روش از طریق یک برش افقی محتاط واقع در ناحیه شرمگاهی که موهای شرمگاهی به پنهان کردن محل برش کمک می‌کند، انجام می‌شود. با این حال، تشکیل اسکار می‌تواند باعث جمع شدن آلت تناسلی شود.

 

بخوانید: پروتز آلت تناسلی چیست؟

پروتز برای ترنس

مرد برای رسیدن به نعوظ به پروتز آلت تناسلی کاشته شده نیاز دارد. پروتزهای آلت تناسلی، دستگاه‌های ایمپلنت هستند که برای بازگرداندن سفتی نعوظ در مردان سیسجندر و ساختن نئو فالوس (آلت تناسلی مرد جدید) در مردان ترانس ساخته شده‌اند. ایمپلنت‌های آلت تناسلی مرد از سال ۱۹۷۰ در جراحی‌های فالوپلاستی در مردان ترانس مورد استفاده قرار گرفت.

ایمپلنت آلت تناسلی دو نوع اصلی دارد:

 1. ایمپلنت‌های قابل انعطاف
 2. بادی

هر دو نوع دارای یک جفت سیلندر است که در آلت تناسلی کاشته می‌شود و جایگزین بافتی می‌شود که توانایی نعوظ ندارد و به عنوان هسته اصلی نئو فالوس در مردان ترانس عمل می‌کند.

سیلندر کاشت بادی با محلول نمکی استریل پر شده است. پمپاژ سالین به داخل محفظه‌های این استوانه ،نعوظ ایجاد می‌کند.

بافت‌های قابل پیوند برای پروتز برای ترنس:

ایمپلنت به کمک بازو

ایمپلنتی که با استفاده از بازو به عنوان محل اهدا کننده انجام می‌شود ساده ترین نوع عمل است اما ممکن است منجر به ایجاد زخم نامطلوب از نظر زیبایی در ناحیه در معرض دید بازو می‌شود.

اگر ناحیه اهدا کننده (بازو) به درستی بهبود نیابد، ممکن است عملکرد بازو مختل شود. الکترولیز و / یا لیزر مو برای یک نئو فالوس نسبتاً بدون مو لازم است.

گاهی اوقات چند ماه قبل از فالوپلاستی واقعی، یک متوئیدیوپلاستی در مقیاس کامل انجام می‌شود تا احتمال عوارض بعد از فالوپلاستی کاهش یابد.

نکته: متوئیدیوپلاستی، متودیوپلاستی یا متوایدوپلاستی یا به اختصار متو یا متا یکی از روش‌های جراحی آلت تناسلی برای ترس‌های مرد است. با مصرف تستوسترون در ترس‌های مرد کلیتوریس پس از مدتی رشد کرده و حدود چهار الی پنج سانت خواهد رسید با بزرگ شدن کلیتوریس و حرکت به جلو تا حدودی شبیه به آلت مردانه می‌شود؛ و جراحان با استفاده از تکنیک‌های جراحی و بریدن پوست اقدام به تبدیل آن به آلت تناسلی مردانه می‌کنند!

احساس از طریق بافت کلیتورال در پایه نئوفالوس حفظ می‌شود و جراحان اغلب سعی می‌کنند اعصاب را از کلیتور یا مجاور به هم متصل کنند.

ایمپلنت از کنار سینه

در ادامه مطلب پروتز برای ترنس یک تکنیک نسبتاً جدید شامل فلپ از کنار سینه زیر بغل (معروف به فلپ انتقال عضلانی و لاریسیموس دورسی) یک گام به جلو در فالوپلاستی است. از مزایای این روش نسبت به روش قدیمی فلپ بازو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بی مویی (الکترولیز مورد نیاز این روش تقریباً کم است)
 • ظاهر زیبایی پوست با رنگ طبیعی.
 • دارای قابلیت لمس (مانند هر نوع فالوپلاستی، این لزوماً به معنای توانایی ارگاسم دستگاه تناسلی پس از بهبود نیست، زیرا منطقه اروژن به قاعده آلت تناسلی محدود می‌شود)
 • جای زخم مشخص نیست.
 • عوارض ناشی از جراحی اولیه و قرار دادن پروتز نعوظ کمتر است.

ایمپلنت از پا

تغییر جنسیت زن به مرد قبل از آلت تناسلی مرد با جراحی پیوند بافت در لگن چپ، زیر پا شبیه بافت بازو است با این تفاوت که جای زخم پا به راحتی با جوراب و / یا شلوار پوشانده شده و از دید پنهان می‌شود. سایر جزئیات همان فلپ بازو است، خصوصاً نیاز به حذف دائمی مو قبل از عمل وجود دارد.

بافت از ناحیه پا یا ناحیه دیگری که در آن جای زخم کمتر دیده می‌شود ممکن است با فلپ آزاد بازو ترکیب شده و باعث افزایش طول مجرای ادرار یا مجسمه سازی آلت تناسلی جلویی شود.

هزینه پروتز آلت تناسلی برای ترنس چقدر است؟

هزینه جراحی پروتز آلت به هزینه جراح، هزینه بیهوشی، تجهیزات اتاق عمل  بستگی دارد. این جراحی باید توسط متخصص مجرب و ماهر انجام شود. دکتر اورولوژی و جراحان پلاستیک شایسته‌ترین پزشکان برای انجام جراحی ایمپلنت آلت هستند.

 

امیدواریم از این مطلب که در سایت دکتر حجت سلیمی متخصص اورولوژی منتشر شده است اطلاعات کافی را به دست آورده باشید. اگر درخصوص مطلب پروتز برای ترنس سوالی دارید، در قسمت دیدگاه ها برای بنویسید و سوال خود را بپرسید. دکتر حجت سلیمی در کمترین زمان ممکن شخصا به آن پاسخ می‌دهد.

مقالات مرتبط

اورولوژی ترمیمی چیست؟

اورولوژی چیست؟   اورولوژی (Urology) شاخه‌ای تخصصی از علم پزشکی است که به تشخیص و درمان بیماری‌های سیستم ادراری و دستگاه تناسلی می‌پردازد. متخصصین اورولوژی

تماس با ما