آدرس مطب : تهران – خيابان مطهرى – خيابان فجر – روبروى بيمارستان جم- كوچه شهيد نظرى – ساختمان زهره – طبقه ٥ – واحد ١٦

پادکست های اورولوژی

تنگی مجرا چیست؟

 


تنگی مجرا
، تنگی در مسیر خروج ادرار از مثانه به خارج از بدن، ثانویه به اسکار و یا ضایعه در پیش‌آبراه است. پیش‎ آبراه لوله‌ای است که ادرار را از مثانه به خارج از بدن منتقل می‌کند. تنگی پیش‌آّبراه، بر جریان خروج ادرار اثر گذاشته و موجب ایجاد طیفی از عوارض سیستم ادراری و تناسلی مانند: التهاب و عفونت می‌شود. پیش‌آبراه در آقایان به علت طولانی‌تر بودن نسبت به زنان، بیشتر در معرض آسیب و ایجاد اسکار است. در ادامه نگاهی به علل، علایم، ریسک فاکتورها و درمان تنگی مجرا می‌اندازیم.

 

همه چیز درباره زگیل تناسلی؟


زگیل تناسلی، ضایعاتی گوشتی قهوه‌ای یا صورتی رنگ هستند، که بیشتر در ناحیه تناسلی و مقعد پدیدار می‌شوند. این ضایعات می‌توانند با احساس ناراحتی، درد و خارش همراه باشند. عامل ایجاد این ضایعات، ویروسی به نام ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) است. زگیل تناسلی، از شایعترین بیماری‌های مقاربتی است که ابتلای به آن می‌تواند باعث ایجاد عوارضی برای فرد شود. بیماری‌های مقاربتی بیماری‌هایی هستند که در اثر رابطه جنسی دهانی، واژینال، آنال یا تماس پوستی در حین آمیزش جنسی منتقل می‌شوند. در این مطلب نگاهی به علایم، ریسک فاکتورها، تشخیص و درمان زگیل تناسلی می‌اندازیم.

پلاک پیرونی چه نوع بیماری است ؟

پلاک پیرونى بیمارى نسبتا شایعى است به گونه اى که ۱۰% ؜از آقایان، در طول زندگى خود درجاتى از آن را تجربه خواهند کرد. البته تنها ١٪ ؜آنها علامت دار هستند.

در این بیمارى یک ضایعه به صورت پلاک سفت بر روى بافت داخلى آلت تناسلى تشکیل میشود که منجربه ایجاد انحنا و بعضا درد در هنگام نعوظ میشود.
اکثرا این ضایعات در سطح پشتى آلت تناسلى تشکیل میشوند.
علت دقیق آن مشخص نیست ولیکن سابقه جراحى قبلى آلت تناسلى،شکستگى آلت،افزایش سن و عادت هاى اشتباه جنسى از جمله علل هستند.
مصرف برخى از داروها مانند فنى توئین و پروپرانولول از جمله دلایل ایجاد پلاک میتواند باشد.

در افرادى که حین تماس جنسى ،نعوظ کامل ندارند، احتمال آسیب مزمن و ایجاد تدریجى پلاک بیشتر دیده میشود.افراد دیابتى بیشتر در معرض تشکیل پلاک پیرونى هستند.

شما می توانید پادکست های پزشکی در حوزه اورولوژی دکتر حجت سلیمی  را در تمام پلتفرم ها در هر جایی و زمانی ،به راحتی گوش کنید 

مقالات مرتبط

تماس با ما