آدرس مطب : تهران – خيابان مطهرى – خيابان فجر – روبروى بيمارستان جم- كوچه شهيد نظرى – ساختمان زهره – طبقه ٥ – واحد ١٦

علائم زگیل تناسلی (HPV) و بهترین راه درمان آن

علائم زگیل تناسلی (HPV) و بهترین راه درمان آن

زگیل تناسلی که توسط ویروس HPV منتقل می‌شود یکی از شایع‌ترین بیماری‌های مقاربتی در دنیا است. با این که این بیماری نسبتاً کم‌خطر است، اما باعث احساس شرمساری و اضطراب در بسیاری از مبتلایان می‌شود. ویروس زگیل تناسلی از طریق تماس پوستی و رابطه جنسی با فرد آلوده منتقل می‌شود. این ویروس زائده‌های پوستی در ناحیه تناسلی و باسن ایجاد می‌کند که به آن‌ها زگیل تناسلی می‌گویند. برداشتن زگیل تناسلی نسبتاً ساده است و با روش‌های مختلفی از جمله فریز کردن (کرایوتراپی) و لیزر انجام می‌شود اما درمان قطعی برای ویروس HPV وجود ندارد. اطلاع‌رسانی درباره این بیماری و راه‌های پیشگیری و واکسیناسیون مسئله مهمی است که باید به آن مفصل پرداخته شود.

زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی یک عفونت مقاربتی رایج است که توسط ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) منتقل می‌شود. انتقال این ویروس از طریق تماس پوست شخص با پوست فرد آلوده به ویروس HPV رخ می‌دهد. ویروس HPV از طریق رابطه دهانی، مقعدی و واژنی به فرد دیگر سرایت می‌کند

ویروس HPV و زگیل تناسلی مسری هستند و درمانی هم برای زگیل تناسلی وجود ندارد. وقتی به این ویروس مبتلا شوید، همیشه ناقل آن خواهید بود و امکان سرایت آن به دیگران وجود خواهد داشت. حتی در صورت نداشتن نشانه‌هایی مثل زگیل یا برداشتن آن هم امکان انتقال ویروس HPV وجود دارد.

زگیل تناسلی در چه قسمت‌هایی از بدن آقایان ظاهر می‌شود؟

زگیل‌های تناسلی ممکن است در نواحی زیر ایجاد شوند:

 • آلت تناسلی: زگیل تناسلی ممکن است بر روی بدنه، کلاهک یا غلاف آلت ایجاد شود.
 • کیسه بیضه: امکان تشکیل زگیل تناسلی روی پوست بیضه هم وجود دارد.
 • کشاله ران: کشاله ران و انتهای آلت هم مستعد بروز زگیل تناسلی هستند.
 • مقعد: رابطه مقعدی باعث می‌شود که در اطراف مقعد و کانال مقعدی هم شاهد زگیل تناسلی باشید.

زگیل تناسلی در چه قسمت‌هایی از بدن خانم‌ها ظاهر می‌شود؟

زگیل تناسلی در زنان ممکن است در نواحی زیر دیده شود:

 • والوا: بعضی نقاط مستعد بروز زگیل تناسلی، در بخش بیرونی آلت مثل لابیا ماژور، لابیا مینور یا ناحیه کلیتورال هستند.
 • واژن: امکان تشکیل زگیل تناسلی در دیواره یا اطراف دهانه واژن وجود دارد.
 • گردن رحم: زگیل تناسلی داخل واژن، ممکن است در گردن رحم تشکیل شود.
 • پرینوم: فضای بین دهانه واژن و مقعد هم می‌تواند مکانی برای تشکیل زگیل تناسلی باشد.
 • مقعد: رابطه مقعدی، احتمال تشکیل زگیل تناسلی در بیرون و دیواره مقعد را بالا می‌برد.

نشانه‌های زگیل تناسلی

نشانه‌های زگیل تناسلی

زگیل تناسلی معمولا بدون درد است، اما ممکن است خارش داشته باشد. ظاهر زگیل ممکن است به صورت برجسته، مسطح یا خوشه‌ای باشد. در صورت ابتلا به زگیل تناسلی، ممکن است شاهد بروز تغییر در جریان ادرارتان باشید.

انواع مسطح زگیل تناسلی، زیاد مشخص نیستند اما در موارد نادری مثل یک سیستم ایمنی سرکوب شده، ممکن است به خوشه‌های بزرگ زگیل تبدیل شوند. بزرگ و پخش‌شدن زگیل تناسلی، می‌تواند منجر به ناراحتی و حتی درد شود.

نشانه‌های زگیل تناسلی عبارتند از:

 • برجستگی‌های کوچکی به رنگ گوشت، قهوه‌ای یا صورتی در ناحیه تناسلی
 • برآمدگی‌هایی به شکل گل کلم که در اثر تشکیل چند زگیل در کنار هم ایجاد شده
 • خارش یا سوزش در ناحیه تناسلی
 • خونریزی در حین رابطه جنسی

حتی بدون وجود زگیل تناسلی هم ممکن است نشانه‌های زیر را داشته باشید:

 • ترشحات واژنی
 • خارش
 • خونریزی
 • سوزش

دلایل ابتلا به زگیل تناسلی

دلایل ابتلا به زگیل تناسلی

عامل تشکیل زگیل تناسلی، ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV است. انتقال ویروس HPV ممکن است از طریق تماس پوستی در حین رابطه دهانی، مقعدی و واژنی و یا حتی استفاده از ابزار جنسی مشترک رخ دهد. نداشتن نشانه به معنای از بین رفتن امکان انتقال آن به یک نفر دیگر نیست. اکثر افراد مبتلا به HPV، زگیل تناسلی ندارند و به همین دلیل هم از ناقل‌بودن خود خبر ندارند.

با تماس ویروس HPV و پوست یا غشای مخاطی واژن یا مقعد، سلول‌های مخاطی (خارجی‌ترین لایه‌های پوست یا غشای مخاطی) را درگیر می‌کند. ویروس بعد از ورود به سلول‌های میزبان، انتشار خود را شروع کرده و کپی‌هایی از خود می‌سازد. تغییراتی که در طول انتشار سلول‌های عفونی رخ می‌دهد، منجر به ایجاد تیره جدیدی از زگیل تناسلی می‌شود. رشد زیاد سلول‌های عفونی منجر به تشکیل زگیل‌های کوچک، برآمده و گوشتی می‌شود.

ویروس HPV بعد از پایان دوره اولیه عفونت، وارد فاز نهفته می‌شود و عدم فعالیت ویروس در این دوره، منجر به بی نشانه بودن آن می‌شود. اما در شرایط خاصی مثل ضعف سیستم ایمنی، فعالیت ویروس شروع می‌شود و شاهد زگیل‌های تناسلی خواهید بود.

ویروس زگیل تناسلی (HPV) چگونه منتقل می‌شود؟

بعضی انواع ویروس HPV با تشکیل زگیل تناسلی همراه می‌شود. زگیل تناسلی از طریق تماس پوستی در حین رابطه جنسی منتقل می‌شود و انواع مختلف ویروس HPV، منجر به تشکل زگیل‌های متفاوت در بخش‌های مختلف بدن می‌شود.

زگیل تناسلی به روش‌های زیر منتقل می‌شود:

 • رابطه مقعدی، دهانی و واژنی (مرد و زن و یا زن و زن)
 • لمس آلت تناسلی (تماس پوستی بدون انزال)
 • سکس دهانی
 • در موارد بسیار نادر، امکان انتقال ویروس HPV از طریق استفاده از حوله مشترک است.

 توجه داشته باشید که انتقال ویروس زگیل تناسلی از طریق حوله و توالت آلوده بسیار نادر است و برای انتقال ویروس از این طریق نیاز به تماس پوستی هست. در نتیجه استفاده از توالت‌های ایرانی موجب انتقال این ویروس نمی‌شود و تنها توالت‌های فرنگی احتمال بسیار کمی در انتقال این ویروس دارند.

یادتان باشد که امکان ابتلا به ویروس HPV و عدم مشاهده هر گونه زگیل تناسلی نیز وجود دارد. این یعنی می‌توانید ویروس HPV را به پارتنرتان منتقل کنید و او شاهد تشکیل زگیل باشد. به همین دلیل هم تعیین پارتنر آلوده به ویروس HPV از اهمیت بالایی برخوردار است.

چند وقت بعد از آلوده شدن به ویروس HPV زگیل تناسلی ظاهر می‌شود؟

ممکن است بعد از گذشت ۶ هفته تا ۶ ماه از آلوده‌شدن به ویروس HPV، شاهد هیچ زگیلی نباشید. اما ظاهرشدن زگیل شاید بعد از گذشت چند ماه تا چند سال رخ دهد. به همین دلیل، تعیین اینکه دقیقا چه زمانی شاهد تشکیل زگیل تناسلی خواهید بود، دشوار است. البته حالتی هم وجود دارد که به ویروس مبتلا شوید، اما زگیلی در کار نباشد. در صورت تشکیل زگیل در داخل مقعد یا واژن هم از آن باخبر نخواهید شد. اگر از آلودن بودن خودتان خبر نداشته باشید، ممکن است این ویروس را به صورت ناخواسته به دیگران هم منتقل کنید.

تشخیص زگیل تناسلی

متخصص اورولوژیست با معاینه زگیل در مطب، می‌تواند زگیل تناسلی را تشخیص دهد. گاهی اوقات پزشک، بخشی یا کل یک زگیل را در‌می‌آورد و آن را برای آزمایشگاه می‌فرستد. با این روش می‌تواند ابتلای بیمار به زگیل تناسلی را تشخیص داد.

آزمایشات باسن یا پاپ اسمیر برای زنان از اهمیت بالایی برخوردار است، چرا که می‌تواند به تشخیص تغییرات ناشی از زگیل تناسلی در واژن یا دهانه رحم و یا تشخیص زودهنگام سرطان دهانه رحم کمک کند.

پزشک برای تشخیص زگیل تناسلی خارجی می‌تواند آن را معاینه و برای تایید، از آن نمونه بگیرد؛ اما تشخیص وجود زگیل داخلی سخت‌تر است. او از آزمایشات زیر برای تشخیص ابتلا به زگیل تناسلی استفاده می‌کند:

 • معاینه باسن: پزشکتان از یک ابزار به نام آنوسکوپ برای نگاه به داخل مقعد استفاده می‌کند.
 • پاپ اسمیر: در طول آزمایش پاپ اسمیر از یک ابزار به نام اسپکولوم برای باز نگه داشتن واژن استفاده می‌شود. متخصص در این حالت می‌تواند فاصله بین واژن و مجرای ادرار یا همان دهانه رحم را ببیند. از یک ابزار دسته بلند برای برداشتن نمونه کوچکی از دهانه رحم استفاده می‌شود. سپس برای بررسی وجود موارد غیرعادی سلولی، از میکروسکوپ استفاده می‌شود. پزشک از کولپوسکوپی برای معاینه و نمونه برداری واژن و دهانه رحم استفاده می‌کند.
 • آزمایش HPV: تنها چند نوع ویروس HPV تناسلی منجر به سرطان دهانه رحم می‌شود. در طول آزمایش Pap، نمونه‌ای از سلول‌های دهانه رحم برای آزمایش و تعیین نوع HPV عامل بروز سرطان استفاده می‌شود. این آزمایش معمولا در زنان بالای ۳۰ سال انجام می‌شود؛ با توجه به از بین رفتن خودبخودی ویروس HPV در افراد جوان تر، انجام آزمایش HPV در افراد کمتر از ۳۰ سال مفید نخواهد بود.

درمان زگیل تناسلی

زگیل تناسلی را می‌توان با استفاده از پماد و کرم، کرایوتراپی (فریزکردن) یا لیزر از بین برد اما این به معنای درمان کامل و از بین‌رفتن ویروس نیست؛ ویروس معمولا بعد از گذشت ۸ ماه تا ۲ سال و به خودی خود از بین می‌رود. اما استفاده از بعضی روش‌های درمانی می‌تواند منجر به بازگشت زگیل و انتشار آن به بخش‌های دیگر بدن شود و به همین دلیل هم توصیه نمی‌شود.

اگر زگیلتان منجر به بروز ناراحتی نشده، شاید به درمانی هم نیازی نداشته باشید. اما در صورت وجود خارش، سوزش، درد و یا نگرانی درباره انتشار عفونت، می‌توانید از دارو یا جراحی برای از بین بردن آن استفاده کنید.

درمان زگیل تناسلی با دارو، کرم و پماد

درمان زگیل تناسلی با دارو، کرم و پماد

 داروها، کرم‌ها و پمادهایی برای درمان زگیل تناسلی وجود دارد که در مراحل اولیه بیماری می‌تواند مؤثر باشد. هیچ‌گاه از داروهای زگیل معمولی برای زگیل تناسلی استفاده نکنید؛ این داروها برای استفاده در ناحیه تناسلی مناسب نیستند.

از داروهایی که می‌توانید آن را مستقیما روی پوستتان بمالید، عبارتند از:

 • ایمی‌کیمود (آلدارا): این کرم با تقویت سیستم ایمنی بدن، به آن در مقابله با زگیل تناسلی کمک می‌کند. بعد از مالیدن کرم بر روی پوست، نباید رابطه جنسی داشته باشید. این کرم می‌تواند منجر به ضعیف‌شدن کاندوم یا دیافراگم‌ها شود و منجر به حساسیت و آسیب‌دیدگی پوست پارتنرتان شود. یکی از عوارض جانبی این کرم، قرمزی پوست است و از عوارض جانبی دیگر آن می‌توان به تشکیل تاول، درد بدن، سرفه، جوش یا خستگی اشاره کرد.
 • پودوفیلین یا پودوفیلوکس: پودوفیلین یک چسب گیاهی است که بافت زگیل تناسلی را از بین می‌برد. یک پزشک متخصص، این محلول را روی محل مد نظر می‌مالد. پودوفیلوکس هم حاوی مواد فعال یکسانی است که می‌توانید در خانه از آن استفاده کنید؛ هیچوقت از پودوفیلوکس برای کاربردهای داخلی استفاده نکنید. به علاوه، استفاده از این دارو در دوره بارداری توصیه نمی‌شود. از جمله عوارض جانبی این دارو می‌توان به حساسیت پوست، زخم یا درد اشاره کرد.
 • تری کلرواستیک اسید: این ماده شیمیایی می‌تواند زگیل تناسلی را بسوزاند و امکان استفاده از آن برای درمان زگیل‌های داخلی نیز وجود دارد. حساسیت خفیف پوست، زخم یا درد از جمله عوارض جانبی این دارو است.
 • سینکاتچینز (Veregan): از این کرم برای درمان زگیل‌های تناسلی خارچی و زگیل‌های داخل یا اطراف کانال مقعدی استفاده می‌شود. قرمزی پوست، خارش یا سوزش از عوارض جانبی این کرم است و درد ناشی از آن هم اصولا خفیف است.

فریز کردن زگیل تناسلی یا کرایوتراپی

فریز کردن زگیل تناسلی یا کرایوتراپی

کرایوتراپی به استفاده از سرمای شدید برای فریز کردن و برداشتن بافت‌های غیرعادی گفته می‌شود. پزشکان از این روش برای درمان مشکلات پوستی مختلفی مثل زگیل تناسلی یا بعضی انواع سرطان استفاده می‌کنند. اسم دیگری که برای این روش استفاده می‌شود، کرایوابلیشن است.

پزشک در طول فرایند کرایوتراپی، سرمای شدیدی را بر روی زگیل تناسلی اعمال می‌کند و زگیل هم امکان ادامه حیات در این شرایط را نخواهد داشت. امکان استفاده از مواد مختلفی مثل موارد زیر برای تولید سرمای لازم در فرایند کرایوتراپی وجود دارد:

 • نیتروژن مایع
 • نیتروز اکساید مایع
 • گاز آرگون

کرایوتراپی به دلیل عدم نیاز به بی‌هوشی و کاهش احتمال بازگشت یا انتشار زگیل به نقاط دیگر بدن، به عنوان بهترین روش درمان زگیل تناسلی شناخته می‌شود.

درمان زگیل تناسلی با لیزر

درمان زگیل تناسلی با لیزر

از لیزر و حرارت تابشی ناشی از آن برای حرارت دهی و سوزاندن عروق ریز داخل زگیل استفاده می‌شود. زگیلی که رگهایش سوخته باشد، منبع تامین خود را از دست داده و می‌افتد. گرمای لیزر می‌تواند به ویروسهای عامل تشکیل زگیل تناسلی هم حمله کند.

استفاده از لیزر روی زگیل مانند احساس ضربه ناشی از کش لاستیکی روی پوست است. بعد از پایان درمان هم درد خاصی حس نخواهید کرد و بعد از گذشت ۲ تا ۴ هفته هم بهبود خواهید یافت.

استفاده از لیزر برای نقاطی که دسترسی سختی دارند (مثل زگیل تناسلی داخل مجرای ادرار) هم مناسب است. مصرف دارو برای بیحس کردن ناحیه درمان، به تعداد زگیل‌ها و محل قرارگیری آنها بستگی دارد؛ امکان بیهوشی در طول درمان هم وجود دارد. لیزر درمانی که به دلیل هزینه بالا و تبخیر و پخش زگیل‌ها به سایر اندام‌ها زیاد توصیه نمی‌‌شود.

درمان زگیل تناسلی با کوتر

درمان زگیل تناسلی با کوتر

از الکتروکوتریزاسیون یا کوتر حرارتی (یا الکتروکوتر) معمولا در جراحی برداشتن بافت‌های ناخواسته و زوائدی مثل زگیل تناسلی استفاده می‌شود. از این روش برای سوزاندن یا مسدود کردن عروق خونی استفاده می‌شود. در کوتر از یک ابزار ساده دستی مثل خودکار استفاده می‌شود که برق در نوک آن جریان دارد. پزشک می‌تواند شدت جریان و حرارت این دستگاه را با توجه به اهداف مد نظر روند درمانی، تنظیم کند.

روند درمان زگیل تناسلی با کوتر (لایه‌های خارجی پوست) به شکل زیر است:

 1. پزشکتان ابتدا محل مورد نظر را بیحس می‌کند.
 2. برای پیشگیری از سوختگی محل درمان، ممکن است روی آن ژل مالیده شود.
 3. یک پد اتصال به زمین بر روی بدنتان قرار داده می‌شود تا از شما در مقابل شوک الکتریکی محافظت شود.
 4. پزشک با استفاده از کوتر، فرایند درمان را انجام می‌دهد.

این روش درمانی می‌تواند با آسیب دیدگی پوست، بازگشت زگیل یا انتشار آن به نقاط دیگر بدن همراه شود و به همین دلیل، استفاده از آن معمولا توصیه نمی‌شود.

درمان زگیل تناسلی با جراحی

پزشک از ماده بی‌حسی موضعی بر روی پوست یا دهانه رحم استفاده می‌کند و زگیل یا بافت غیرعادی را با تیغ می‌برد. معمولا لازم است که محل جراحی با بخیه (که در طول دو تا سه هفته جذب می‌شود) بسته شود. در طول دوره ریکاوری (دو تا چهار هفته) بعد از عمل، باید از روابط جنسی خودداری کنید احتمال بازگشت یا انتشار عفونت باعث شده که این روش درمان هم توصیه نشود.

پیشگیری از زگیل تناسلی

با اقدامات زیر می‌توانید از انتقال زگیل تناسلی جلوگیری کنید:

 • استفاده از کاندوم در هر رابطه دهانی، مقعدی و واژنی: با این‌حال احتمال انتقال ویروس از بخش‌هایی که توسط کاندوم پوشانده نشده، وجود دارد.
 • توقف رابطه جنسی در دوره دورمان زگیل تناسلی
 • عدم استفاده مشترک از ابزار‌های جنسی: در صورت استفاده مشترک، باید بعد از هر مصرف آن را شسته و با یک کاندوم جدید بپوشانید.

گارداسیل یا واکسن HPV

گارداسیل یا واکسن HPV از فرد در مقابل انواع مشخصی از HPV (از جمله آن‌هایی که منجر به تشکیل زگیل تناسلی یا سرطان می‌شوند) محافظت می‌کند. بیش از ۱۰۰ نوع ویروس HPV وجود دارد و حتی در صورت ابتلا به زگیل تناسلی هم می‌توانید از مزایای واکسن گارداسیل برای پیشگیری از ابتلا به انواع دیگر HPV برخوردار شوید.

در راهنمای اخیر CDC و FDA گفته شده که افراد تا سن ۴۵ سالگی باید برای محافظت از خود در برابر ویروس HPV، تحت واکسیناسیون قرار بگیرند. زگیل تناسلی، شایع ترین نوع عفونت پوستی مقاربتی است و می‌تواند انواع خاصی از سرطان یا زگیل تناسلی را ایجاد کند. هر ساله بیش از ۱۴ میلیون نفر در امریکا به ویروس HPV مبتلا می‌شوند. برای بررسی امکان تزریق گارداسیل یا واکسن HPV به پزشکتان مراجعه کنید.

اگر زگیل تناسلی درمان نشود چه عوارضی دارد؟

اگر زگیل تناسلی درمان نشود چه عوارضی دارد؟

از مشکلات ناشی از عفونت به وسیله HPV عبارتند از:

 • سرطان: ارتباط نزدیکی بین سرطان دهانه رحم و عفونت ناشی از زگیل تناسلی وجود دارد. بعضی انواع ویروس HPV منجر به سرطان واژن، مقعد، آلت مردانه و گلو می‌شود. البته همه موارد ابتلا به زگیل تناسلی، به معنای وجود سرطان نیست، اما آزمایشات دوره‌ای پاپ‌اسمیر برای زنان و نمونه برداری از زوائد غیرعادی مردانی که احتمال ابتلای آنها به HPV بالاتر است، از اهمیت بالایی برخوردار است.
 • مشکلات حین بارداری: زگیل تناسلی در موارد نادری ممکن است در طول بارداری بزرگ شود و تخلیه ادرار را دشوار کند. زگیل‌های روی دیواره واژن می‌تواند جلوی کش آمدن بافت آن در طول زایمان را بگیرد. احتمال خونریزی زگیل‌های بزرگ روی والوا یا واژن در اثر کش آمدن واژن در حین زایمان وجود دارد.

در موارد بسیار نادری، احتمال تشکیل زگیل گلو در فرزندان مادران مبتلا به زگیل تناسلی وجود دارد و در این حالت باید به وسیله جراحی، مجرای تنفسی کودک باز نگهداشته شود.

کلام پایانی

آشنایی با زگیل تناسلی، برای سلامت رابطه جنسی ضروری است. تشخیص زودهنگان و مدیریت مناسب زگیل تناسلی، با نتایج بهتر و کاهش اثرات عفونتی همراه می‌شود که درمان نشده است. بعلاوه، آموزش درباره واکسیناسیون HPV، رابطه جنسی کم خطر و معاینات دوره‌ای منجر به کاهش قابل توجه انتقال زگیل تناسلی می‌شود.

سوالات متداول

بهترین درمان زگیل تناسلی چیست؟

بهترین درمان زگیل تناسلی در صورتی که ضایعات پوستی تشکیل شده باشد فریز کردن آن یا کرایوتراپی است. در این روش درمان احتمال عود زگیل تناسلی کمتر بوده و به نقاط دیگر بدن سرایت نمی‌کند. در صورتی که زگیل تناسلی در مراحل اولیه باشد درمان با کرم و پماد پیشنهاد می‌شود.

تفاوت زگیل تناسلی با جوش چیست؟

ویروس HPV، عامل ایجاد زگیل تناسلی است و معمولا به شکل برآمدگی‌های گوشتی کوچکی در می‌آید که با ادامه رشد خود، شبیه به خوشه یا گل کلم می‌شود. اما جوش، یک مشکل پوستی ناشی از حفرات مسدودشده پوست است که سر سیاه یا سفید دارد.

تفاوت زگیل تناسلی با خال یا منگوله پوستی (اسکین تگ) چیست؟

زگیل تناسلی برخلاف اسکین تگ، ممکن است به صورت مسطح، گل کلم یا پدانکوله باشد. آنها در مساحت بیشتر از پوست پخش می‌شوند و معمولا خیلی محکم به پوست می‌پسبند. خال یا اسکین تگ، زائده‌های بی ضرری هستند که مسری نیست و در سمت مقابل، زگیل تناسلی قرار دارد که یک عفونت مقاربتی (STI) بسیار مسری است.

آیا زگیل تناسلی از طریق استخر منتقل می‌شود؟

جکوزی یا استخر شنا از موارد انتقال زگیل تناسلی یا ویروس HPV به شمار نمی‌رود. شاید ویروس HPV روی سطوحی مثل لباس یا محیط وجود داشته باشد اما انتقال آن از این طریق، بسیار نادر است.

آیا زگیل تناسلی از بین می‌رود؟

مقابله سیستم ایمنی با ویروس HPV و عفونت ناشی از آن، می‌تواند منجر به از بین رفتن آن شود. اما احتمال بزرگتر شدن و افزایش دردناکی آن نیز وجود دارد. وجود زگیل بر روی پوست می‌تواند احتمال انتشار آن را بالا ببرد و به همین دلیل، با برداشتن آن می‌توان احتمال انتشار عفونت را کاهش داد.

آیا زگیل تناسلی از طریق رابطه دهانی منتقل می‌شود؟

ویروس HPV از طریق تماس پوستی با فرد آلوده منتقل می‌شود و این موضوع در رابطه با رابطه دهانی، واژنی و مقعدی هم صادق است.

آیا زگیل تناسلی با استفاده از کاندوم هم منتقل می‌شود؟

تماس آلت فرد مبتلا به ویروس HPV با آلت فرد دیگر، زمینه انتقال آن را فراهم می‌کند. ابتلا به ویروس HPV و عدم وچود زگیل پوستی هم یکی از حالات ابتلا به این عفونت است. کاندوم نمی‌تواند کل ناحیه تناسلی را بپوشاند و حتی در یک رابطه جنسی بدون دخول هم امکان انتقال زگیل تناسلی وجود دارد.

آیا زگیل تناسلی باعث مرگ می‌شود؟

زگیل تناسلی معمولا مشکلات جدی به همراه نمی‌آورد. آن ریشه از HPV که منجر به تشکیل زگیل‌های تناسلی می‌شود، خطر بسیار شدیدی برای سلامت فرد به همراه نمی‌آورد. رگه سرطانی HPV با رگه‌ای که منجر به تشکیل زگیل تناسلی می‌شود، متفاوت هستند.

آیا زگیل تناسلی باعث نازایی می‌شود؟

زگیل تناسلی ناشی از HPV، تاثیری روی باروری، بارداری یا زایمان ندارد. اما ابتلا به HPV پرخطر (سرطانی) یا سرطان دهانه رحم می‌تواند روی مراحل پایانی بارداری و زایمان تاثیرگذار باشد.

زگیل تناسلی باعث چه بیماری‌هایی می‌شود؟

ویروس HPV عامل زگیل تناسلی، بیماری دیگری در فرد ایجاد نمی‌کند، اما انواع دیگر HPV (پرخطر) می‌توانند عامل بروز سرطان باشند. متاسفانه این دسته از ویروس HPV با زگیل تناسلی یا نشانه‌ای همراه نمی‌شود.

آیا زگیل تناسلی درد دارد؟

زگیل تناسلی ممکن است به صورتی تکی یا به شکل دسته‌ای از زگیل‌ها ظاهر شوند. اکثر موارد زگیل تناسلی، درد ندارند ولی در مواردی منجر به بروز خارش، سوزش در حین ادرار یا درد واژنی (به صورت در زمان مالیده شدن) می‌شود.

زگیل تناسلی چه شکلی است؟

زگیل تناسلی به شکل برجستگی‌های زمختی به رنگ گوشت یا خاکستری است. ظاهر زگیل تناسلی معمولا به شکل گل کلم است، اما در مواردی ممکن است به صورت مسطح هم باشند و معمولا درد ندارد.

فرق زگیل تناسلی با تبخال تناسلی چیست؟

هم تبخال و هم زگیل تناسلی، عفونت‌های مقاربتی هستند و از طریق رابطه جنسی منتقل می‌شوند. اما تبخال تناسلی منجر به تشکیل زخم یا تاول‌های پر از مایعی روی آلت تناسلیتان می‌شود که با زگیل تناسلی (برجستگی‌های کوچکی که معمولا به شکل زخم در نمی‌آیند) متفاوت است.

فرق زگیل تناسلی با زگیل معمولی چیست؟

زگیل تناسلی با زگیل‌هایی که ممکن است در هر جایی از بدن دیده شود، متفاوت است. بنابراین لمس زگیل دست یا پای خود یا پارتنرتان منجر به تشکیل زگیل تناسلی نخواهد شد. معمولا زمانی احتمال ابتلا به زگیل تناسلی بیشتر می‌شود که نشانه‌های آن نیز وجود داشته باشد.

اگر زگیل تناسلی را بکنیم چه می‌شود؟

به زگیل تناسلی دست نزنید و آن را نخراشید، چرا که این موضوع منجر به انتشار عفونت به نقاط دیگر بدن می‌شود. استفاده از ابزارهای خانگی مثل موچین یا ناخن‌گیر برای کندن زگیل تناسلی توصیه نمی‌شود.

اگر زگیل تناسلی زخم شود چه می‌شود؟

زگیل تناسلی معمولا جز در مواردی که ملتهب شود و یا به خارش بیافتد، دردناک نخواهد بود. التهاب زگیل تناسلی می‌تواند خونریزی مجرای ادرار، واژن و مقعد را به همراه بیاورد.

کدام زگیل تناسلی خطرناک است؟

ویروس HPV پرخطر می‌تواند انواع سرطان را به همراه بیاورد. ۱۴ نوع ویروس HPV پرخطر (۱۶، ۱۸، ۳۱، ۳۳، ۳۵، ۳۹، ۴۵، ۵۱، ۵۲، ۵۶، ۵۸، ۵۹، ۶۶ و ۶۸) وجود دارد که دو تا از آنها، یعنی ۱۶ و ۱۸ عامل بروز اکثر موارد سرطانی ناشی از HPV است.

کدام زگیل تناسلی خطرناک نیست؟

ویروس HPV (کم خطر)، سلول‌های پوستی را عفونی کرده و منجر به بروز زگیل تناسلی در قسمت خارجی پوست می‌شود. HPV‌های کم خطر (lrHPV)، یعنی انواع ۶ و ۱۱ این ویروس، عامل تشکیل اکثر موارد زگیل تناسلی هستند و به ندرت منجر به پیش سرطان یا سرطان لوله تناسلی می‌شوند.

آیا زگیل تناسلی درمان قطعی دارد؟

زگیل تناسلی را می‌توان به وسیله مالیدن بعضی کرم‌ها، کرایوتراپی یا لیزر از بین برد اما با این درمان‌ها نمی‌توان از شر ویروس (که ممکن است به خودی و بعد از گذشت ۲ سال از بین برود) خلاص شد. با استفاده از کاندوم یا تزریق واکسن، می‌توانید احتمال انتقال ویروس را کاهش دهید.

آیا زگیل تناسلی با ژیلت منتقل می‌شود؟

اگرچه احتمال انتقال HPV از طریق حوله، لیف، تیغ، زیرپوش یا مایو پایین است، اما بهتر است از استفاده وسایل اشتراکی یا وسایل دیگران خودداری کنید.

آیا زگیل تناسلی همان ایدز است؟

ویروس‌های HPV و HIV و مشکلات ناشی از آنها با هم متفاوت هستند. ویروس پاپیلوم انسانی (HPV)، پوست و غشای مخاطی را درگیر می‌کند و مشکلاتی مثل زگیل تناسلی یا تغییرات سلولی عجیبی در دهانه رحم می‌شود.

آیا زگیل تناسلی همان سرطان است؟

ویروس HPV عامل بروز زگیل تناسلی و سرطان یکی نیستند و اکثر افراد مبتلا به عفونت ناشی از HPV از آن باخبر نیستند. معمولا سیستم ایمنی بدن بعد از گذشت حدودا دو سال، از شر این ویروس خلاص می‌شود و این موضوع برای هر دو نوع ویروس آنکوژنیک و غیرآنکوژنیک صادق است.

بهترین سن تزریق واکسن گارداسیل چه سنی است؟

تزریق واکسن HPV در سن ۱۱ یا ۱۲ سالگی پیشنهاد می‌شود (اما می‌توان روتین واکسیناسیون را از ۹ سالگی شروع کرد). توصیه CDC، تزریق واکسن برای همه افراد (سالگی کسانی که در سنین پایین‌تر تحت واکسیناسیون قرار نگرفته باشند) تا سن ۲۶ سالگی است.

آیا واکسن HPV پس از ابتلا نیز موثر است؟

بله، افراد مبتلا به HPV معمولا تحت تاثیر همه انواع ویروس موجود در واکسن نیستند و تزریق واکسن از آن‌ها در مقابل انواع دیگر ویروس محافظت می‌کند.

واکسن HPV ایرانی بهتر است یا خارجی؟

واکسن خارجی اگر در دسترس باشد گزینه مناسب‌تری است اما اگر واکسن گارداسیل یا نمونه‌های خارجی در دسترس نبود می‌توانید از واکسن ایرانی استفاده کنید.

قیمت واکسن گارداسیل چقدر است؟

قیمت واکسن خارجی گارداسیل اگر یافت شود، حدوداً ۱،۸۰۰،۰۰۰ تومان یا ۲،۰۰۰،۰۰۰ تومان خواهد بود اما نمونه ایرانی که توسط هلال احمر در اختیار متقاضیان قرار خواهد گرفت حدوداً ۴۰۰،۰۰۰ تومان خواهد بود.

مقالات مرتبط

تماس با ما