ردکردن این

آلت تناسلی نهفته (پنهان) چیست و درمان آن چگونه است؟

آنچه در این مقاله می خوانید :

بیماری آلت تناسلی نهفته (دفن شده) چیست؟

آلت تناسلی نهفته
آلت تناسلی نهفته و درمان آن

آلت تناسلی نهفته (دفن شده)، شرایطی مادرزادی یا اکتسابی است که در آن تمام یا بخشی از آلت تناسلی، توسط پوست و چربی ناحیه تناسلی، قسمت تحتانی شکم، ران و یا اسکروتوم (کیسه بیضه) مخفی شده است.

مردان در تمام سنین می‌توانند به این بیماری مبتلا شوند.

میزان ابتلا در نوزادان بسیار بیشتر است و ممکن است باعث کوچک بنظر رسیدن آلت تناسلی کودک شود. این شرایط را باید با میکروپنیس (کوتاهی آلت تناسلی) افتراق داد. در آلت تناسلی نهفته، برخلاف میکروپنیس، آلت تناسلی دارای طول و ابعاد نرمال است

اما توسط چربی و پوست مخفی شده است. عدم درمان این بیماری می‌تواند باعث بروز عوارض مهمی شود. در این مطلب نگاهی به علل، عوارض و درمان این عارضه می‌اندازیم.

یکی از مشکلات نسبتاً شایع و آزاردهنده در آقایان، آلت تناسلی نهفته است.

نکته مهم در این موارد افتراق آلت تناسلی نهفته از کوچک بودن مادرزادی آلت است. در افراد مبتلا به آلت تناسلی نهفته، طول طبیعی و مادرزادی آلت تناسلی در محدوده طبیعی است ولیکن به دلایلی که در ادامه در مورد آن توضیح خواهم داد، علیرغم طول طبیعی، آلت تناسلی توانایی کشیده‌شدن کافی در حالت نعوظ را ندارد.

متأسفانه در این افراد شاهد کاهش کیفیت رابطه جنسی، عدم رضایت شریک جنسی و کاهش اعتماد جنسی هستیم. در ادامه این مطلب در مورد علت‌های بروز آلت تناسلی نهفته و روش‌های درمان آن توضیح خواهم داد.

 

علایم ناشی از آلت تناسلی نهفته (دفن شده) چیست؟

 

علایم ناشی از آلت تناسلی نهفته در نوزادان:

 • کوچک بنظر رسیدن آلت تناسلی کودک
 • مشکلات ادراری

علایم ناشی از  آلت تناسلی نهفته (دفن شده) در سنین بالاتر:

 • درد و اشکال در دفع ادرار
 • اختلال و درد هنگام نعوظ
 • بالانتیس، التهاب سر آلت تناسلی

علل ایجاد آلت تناسلی نهفته چیست؟

این بیماری می‌تواند به شکل مادرزادی یا اکتسابی بروز پیدا کند. میزان ابتلا به شکل مادرزادی و در نوزادان و کودکان کمتر از دو سال بسیار بالاتر است. شواهدی مبنی بر ارثی بودن این بیماری وجود ندارد.

برخی از علل شایع آلت تناسلی نهفته (دفن شده) عبارت‌اند از:

 • آبنورمالیتی‌ها و مشکلات مادرزادی، مانند: ضعف مادرزادی در لیگامان (رباط) متصل کننده آلت تناسلی به ساختارهای عمقی‌تر.
 • چاقی، چربی اضافی در ناحیه تناسلی و شکم.
 • لیکن اسکلروزیس، بیماری التهابی پوستی که بیشتر پوست ناحیه تناسلی را درگیر می‌کند.
 • لنف ادم، تورم کیسه بیضه در نتیجه تجمع مایع لنفی می‌تواند باعث ایجاد این شرایط شود.
 • عوارض ناشی از ختنه مانند: تورفتگی آلت تناسلی پس از ختنه.
 1. شایع‌ترین علت چاقی بیش از حد شکمی خصوصاً چربی‌های ناحیه عانه (قسمت زیرین شکم) است. این بافت چربی برخلاف بافت چربی شکم، از نوع چربی‌های مرده است و متأسفانه به کاهش وزن پاسخ خیلی مناسبی ندارد و علاوه‌برآن با رشد بیش از حد این بافت چربی، اتصالات پوستی آلت تناسلی به شکم و لگن به‌تدریج جدا می‌شود و پوست آلت تناسلی حالت «تلسکوپی» به خود می‌گیرد.
 2. علت شایع دیگر، بد ختنه شدن است که منجر به کاهش پوست آلت تناسلی و مخفی شدن تنه آلت تناسلی می‌شود.
 3. یکی دیگر از علت‌های آلت تناسلی نهفته، جراحی‌های مکرر بر روی آلت تناسلی خصوصاً در افراد مبتلا به هایپوسپادیاس است که منجر به ازبین‌رفتن و کاهش پوست تنه آلت تناسلی متعاقب هر مرحله از جراحی می‌شود که باعث کشیده‌شدن آلت به داخل می‌شود.
 4. پرده آلت تناسلی یکی دیگر از علت‌های شایع است. در این موارد پرده پوستی از ناحیه کیسه؟؟؟؟ در محل‌هایی بالاتر از محل طبیعی آلت تناسلی به آن متصل می‌شود که منجر به کوتاه‌تر به‌نظرآمدن آلت تناسلی و عدم امکان دخول عمقی می‌شود.
 5. عفونت‌های شدید در ناحیه پوست آلت تناسلی که پس از ترسیم عفونت باعث به‌جاماندن آثار عفونت و ضخیم شدن پوست آلت تناسلی شده و قابلیت ارتجاع پوست را از بین می‌برد.

با ما همراه باشید در ادامه در مورد درمان‌های آلت تناسلی نهفته صحبت خواهم کرد.

عوارض آلت تناسلی پنهان چیست؟

 • مشکلات ادراری و انسداد مسیر ادراری.
 • افزایش احتمال ابتلا به عفونت‌های سیستم ادراری و تناسلی.
 • اختلال نعوظ یا نعوظ دردناک.
 • مشکلات روانی مانند: افسرگی و اعتماد به نفس پایین.
 • فیموزیس، ناتوانی در پس کشیدن پوست ناحیه ختنه‌گاه.
 • ایجاد اشکال در حفظ بهداشت ناحیه تناسلی.
 • ناتوانی در برقراری رابطه جنسی.
 • افزایش احتمال ابتلا به بدخیمی‌های آلت تناسلی مانند: اسکوآموس سل کارسینوما.

 

مطلب خواندنی برای شما : انحناى آلت تناسلى چیست

 

تشخیص و درمان آلت تناسلی دفن شده چیست؟

درمان آلت تناسلی نهفته چه در نوزادان و چه در سنین بالاتر می‌تواند سخت باشد. درمان موفقیت آمیز مبتلایان به این شرایط، به درمان علت زمینه‌ای وابسته است. تشخیص این بیماری با معاینه و مشاهده بالینی انجام می‌شود.

در بسیاری از موارد، نوزادان و کودکان مبتلا به شکل خودبه‌خودی بهبود می‌یابند. در صورت عدم بهبودی خودبه‌خودی در سن پایین و یا ابتلای به این بیماری در سنین بالاتر، ممکن است با توجه به علت زمینه‌ای، مداخلات درمانی مانند جراحی نیاز باشد:

 • ثابت کردن رباط‌های متصل کننده قاعده آلت تناسلی به استخوان پوبیس (شرمگاهی).
 • لیپوساکشن در مواردی که علت زمینه‌ای چاقی است.
 • پیوند پوست برای نواحی از آلت تناسلی که از پوشش پوستی خوبی برخوردار نیست.
 • ابدومینوپلاستی، که به حذف پوست و چربی اضافی در آن ناحیه گفته می‌شود.
 • اسکوتئونکتومی، در این جراحی، لایه چربی قسمت فوقانی ناحیه تناسلی حذف می‌شود.
 • پانیکولکتومی، حذف پانوس (پوست و چربی اضافی ناحیه تناسلی و ران‌ها).

داروها: در صورت ابتلا به عفونت و التهاب ثانویه به آلت تناسلی نهفته، ممکن است مصرف دارو نیاز باشد.

روانپزشکی: در صورت ابتلا به عوارض روانی ناشی از این بیماری، مانند: اعتماد به نفس پایین و افسردگی، مراجعه به روان‌پزشک می‌تواند کمک کننده باشد.

ورزش و کاهش وزن: ممکن است پزشک از شما درخواست کند تا برنامه ورزشی برای کاهش چربی ناحیه تناسلی و شکم داشته باشید. با وجود این در بسیاری از موارد، کاهش وزن به تنهایی باعث درمان این عارضه نمی‌شود. اما کاهش وزن و کاهش چربی ناحیه تناسلی و شکم، تاثیر بسیاری در کاهش عوارض و افزایش احتمال موفقیت جراحی دارد.

درمان جراحی، باعث می‌شود تا عملکرد و ظاهر آلت تناسلی تا حدود زیادی به شرایط نرمال آن بازگردد. احتمال بازگشت و عود مجدد این بیماری پس از جراحی بسیار پایین است. وزن مناسب و سبک زندگی سالم، نقش مهمی در حفظ نتایج مثبت ناشی از جراحی در طولانی مدت دارد.

هیچ‌گونه درمان دارویی جهت درمان آلت تناسلی نهفته وجود ندارد.

 • در مواردی که علت چربی بیش از حد ناحیه عانه باشد توصیه به کاهش وزن و لیپوساکشن چربی می‌کنیم که البته در موارد خفیف مؤثر است ولیکن نکته مهم احتمال بازگشت چربی در صورت ناپرهیزی غذایی و افزایش وزن وجود دارد.
 • در مواردی چربی عانه وسیع باشد به علت کشیده‌شدن پوست و ایجاد حالت «تلسکوپی»، تنها روش مؤثر جراحی و برداشتن کل بافت چربی و پوست اضافه و متصل کردن مجدد پوست آلت تناسلی به لگن می‌باشد.
 • در مواردی که علت ختنه بد می‌باشد، استفاده از قلاپ های پوستی تنها راه‌حل می‌باشد. بدین معنا که از پوست سایر نواحی مجاور آلت تناسلی مانند کیسه بیفه و یا کشاله ران جهت برطرف‌کردن کمبود پوست تنه آلت تناسلی استفاده می‌شود.
 • در مواردی که علت پرده آلت تناسلی است. اقدام به برداشتن کامل آن کرده و طول طبیعی به دست خواهد آمد.

این جراحی به‌صورت سرپایی انجام شود و تنها نیاز به بستری چندساعته دارد.

 

امیدواریم از این مطلب که در سایت دکتر حجت سلیمی متخصص اورولوژی منتشر شده است اطلاعات کافی را به دست آورده باشید. اگر درخصوص مطلب آلت تناسلی نهفته سوالی دارید، در قسمت دیدگاه ها برای بنویسید و سوال خود را بپرسید. دکتر حجت سلیمی در کمترین زمان ممکن شخصا به آن پاسخ می‌دهد.

دکتر حجت سلیمی
دکتر حجت سلیمی

جراح و متخصص کلیه و مجارى ادرارى و تناسلى

تمام مقالات

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شاید مقاله های زیر برای شما مفید باشد