ردکردن این

هیدروسل چیست؟ چگونه درمان می شود؟

آنچه در این مقاله می خوانید :

تا به امروز افراد زیادی از ما پرسیده اند که هیدروسل چیست و بهترین راه درمان آن کدام است؟ به صورت کلی هیدروسل یک کیسه پر از مایع در اطراف بیضه آقایان است که می تواند در ساختار کیسه بیضه ورم ایجاد کند. معمولا بیماری هیدروسل در کودکان و نوزادان ایجاد شده و مشکلات خاصی را برای افراد ایجاد می نماید. اگر نوزادان با این بیماری مواجه شوند، در طی یک سال بدون مشکل سلامتی خود را به دست می آورند. ولی اگر بزرگسالان با بیماری هیدروسل مواجه شوند، باید پروسه درمانی خاصی را طی کنند. امروز ما قصد داریم تا به سوال هیدروسل چیست پاسخ دهیم و بهترین راه درمان آن را مورد بررسی قرار دهید. پس با ما همراه باشید.

علت ایجاد هیدروسل

انواع هیدروسل کدام اند؟

بیماری هیدروسل می تواند در دو دسته بندی اصلی یعنی غیر مرتبط و مرتبط تقسیم شود. بیایید تا هر کدام از انواع بیماری هیدروسل را با هم بررسی کنیم. هیدروسل غیر مرتبط به بیماری خاصی گفته می شود که در طی آن کیسه بیضه بسته شده و بدن نمی تواند مایع موجود درون آن را جذب کند. درمان این هیدروکسیل حدودا یک سال طول کشیده و در طی این یک سال مایعات به تدریج جذب بدن خواهند شد.

بیماری هیدروسل مرتبط دسته دوم است. هیدروسل مرتبط زمانی ایجاد می شود که کیسه بیضه بیمار به صورت کامل بسته نشده باشد. در این شرایط راه های ورود مایع به بیضه و خروج مایع از آن باز بوده و بیمار در این زمینه با هیچ مشکلی مواجه نخواهد شد. معمولا درمان این مدل از انواع هیدروسل راحت تر است چرا که رگ های ورودی و خروجی بسته نشده اند.

علائم کلی هیدروسل چیست؟

حال که با تعریف هیدروسل آشنا شدیم و به سوال هیدروسل چیست پاسخ دادیم، بیایید تا به سراغ ویژگی ها و علائم کلی این بیماری برویم. هیدروسل بیماری خیلی جدی یا دردناکی به حساب نمی آید. در اکثر مواقع فرد بیمار حتی هیچ دردی را در قسمت بیمه خود حس نمی کند. اگر شما حس می کنید که اسکروتوم شما تورم پیدا کرده است، می توانید برای بررسی و آزمایش دقیق به سراغ پزشک متخصص خود برویم. جالب است بدانید که هیدروسل در مراحل اولیه و کوچک هیچ مشکلی را برای سلامتی جنسی آقایان ایجاد نمی کند.

هیدروسل

ولی اگر بیماری هیدروسل وخیم شود و اندازه آن افزایش پیدا کند، می تواند باروری آقایان را تحت تاثیر خود قرار دهد. فرقی ندارد که افراد در چه بازه سنی قرار گرفته اند. در هر صورت مواجه شدن با بیماری هیدروسل می تواند یک مسئله رایج به حساب بیاید. پس تنها علامت هیدروسل تورم است. اگر شما در ناحیه بیضه خود احساس تورم دارید، بهتر است که به یک پزشک متخصص مراجعه کنید تا شرایط شما بیشتر مورد بررسی قرار گیرد. گاهی اوقات شما می توانید سنگینی را نیز در ناحیه بیضه خود حس کنید. حتی در برخی از مواقع میزان تورم هیدروسل تغییر پیدا می کند. یعنی صبح زود و هنگامی که فرد بیمار از خواب بیدار می شود تورم زیاد است ولی تا شب میزان آن کاهش پیدا می کند.

علت ایجاد هیدروسل

به صورت کلی دلایل مختلفی را می توان برای ایجاد بیماری هیدروسل ارائه کرد. در اکثر مواقع این بیماری قبل از به دنیا آمدن نوزاد و در شکم مادر ایجاد شود. هنگامی که بیضه ها از حفره شکم جنین به داخل کیسه بیضه انتقال پیدا کند، مقداری مایع اطراف بیضه قرار می گیرد. کیسه اجازه ورود مایع را در جهت راحت تر کردن پروسه انتقال بیضه صادر می کند. در اکثر مواقع کیسه ها بسته شده و مایع های موجود درون آن هم از بین رفته و به بدن جذب می شوند. ولی هنگامی که راه ارتباطی کیسه باز بماند یا اینکه مایع موجود در کیسه به صورت کامل جذب نشود، فرد با بیماری هیدروسل مواجه می شود. در افراد بالغ این بیماری به علت ایجاد التهاب در بیضه رخ می دهد. هنگامی که بیمار با عفونت بیضه مواجه شود شرایط ایجاد هیدروسل در بدن فراهم می شود. در لیست زیر شما می توانید چند مورد از مهم ترین دلایل و علل ایجاد هیدروسل را مشاهده کنید.

  • باکتری ها، عفونت ها، ویروس های مختلف
  • ایجاد شرایط خاص در بدن
  • پیچش در طناب بیضه
  • عوارض رادیو تراپی
  • سرطان بیضه

بهترین راه درمان هیدروسل چیست؟

شاید برای شما هم سوال پیش بیاید که بهترین راه درمان هیدروسل چیست؟ در پاسخ به این سوال هم باید بگوییم که در اکثر مواقع این بیماری بدون دارو و بدون مشکل از بین رفته و فرد بیمار سلامتی خود را به دست می آورد. از آنجایی که هیدروسل می تواند با سایر بیماری های جنسی هم ترکیب شود، گاهی اوقات شرایط خطرناکی را برای کودکان یا افراد بزرگسال ایجاد می کند.

هیدروسل چیست

در هر صورت پس از مشاهده یا احساس تورم، بهتر است که به سرعت به یک پزشک متخصص مراجعه کنید و مورد آزمایش قرار بگیرید. اگر تورم شما با درد همراه است، شاید هیدروسل با یک بیماری دیگر هم ترکیب شده است. گاهی اوقات پیچ خوردگی لوله بیضه عامل اصلی ایجاد درد در ناحیه تناسلی آقایان به حساب می آید. در این شرایط هم شما باید به پزشک متخصص مراجعه کنید. مراجعه فوری و بررسی دقیق توسط پزشک اهمیت زیادی دارد چرا که درد همراه با تورم می تواند باعث نابارور شدن مرد شود. پزشکان متخصص از عمل جراحی و رفع دلایل ایجاد هیدروسل در جهت درمان این بیماری استفاده می کنند. جراحی مخصوص بیماری هیدروسل می تواند با برش در کشاله ران یا برش در کیسه بیضه صورت گیرد.

 

دکتر حجت سلیمی
دکتر حجت سلیمی

جراح و متخصص کلیه و مجارى ادرارى و تناسلى

تمام مقالات

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید مقاله های زیر برای شما مفید باشد