آدرس مطب : تهران – خيابان مطهرى – خيابان فجر – روبروى بيمارستان جم- كوچه شهيد نظرى – ساختمان زهره – طبقه ٥ – واحد ١٦

سنگ پروستات چیست و چه علائمی دارد؟

آیا شما هم با سوال سنگ پروستات چیست؟ مواجه شده اید؟ بی شک بدن انسان می تواند با بیماری ها و آلودگی های زیادی مواجه شود. هر کدام از این بیماری ها و آلودگی ها سلامت کلی و جامع بدنی شما را به نحوی خاص تحت تاثیر خود قرار می دهند. سنگ پروستات یکی از بیماری های نسبتا شایع در بدن آقایان به حساب می آید که به علت ایجاد یک سری شرایط خاص، می تواند مشکلات متعددی را برای بدن ایجاد کند. سنگ پروستات با یک سری علائم و نشانه های خاص همراه است. با توجه به همین نشانه ها شما خیلی راحت تر این بیماری را تشخیص می دهید. امروز ما قصد داریم تا به سوال سنگ پروستات چیست پاسخ دهیم و علائم این بیماری را با هم بررسی کنیم. پس با ما همراه باشید. Image

سنگ پروستات چیست؟

قبل از هر چیز بیایید تا پاسخ به سوال سنگ پروستات چیست را با هم بررسی کنیم. همانطور که در نام بیماری سنگ پروستات مشاهده می شود، این بیماری به حالت خاصی در بدن گفته می شود که در طی آن بیمار در پروستات خود سنگ دارد. سنگ پروستات می تواند نتایج متنوعی را برای سلامتی بدنی انسان به همراه داشته باشد. جالب است بدانید که سنگ پروستات یک بیماری بدون علامت به حساب می آید که گاهی اوقات فرد بیمار حتی متوجه وجود این بیماری در بدنش نمی شود. به صورت کلی سنگ پروستات به سنگ های کوچک و خاکستری رنگی گفته می شود که در پروستات تشکیل شده و مشکلات خاصی را برای بدن ایجاد می کنند. جالب است بدانید که این سنگ می تواند اندازه های متنوعی داشته باشد ولی معمولا اندازه بیماری سنگ پروستات به اندازه یک دانه خشخاش می باشد. جالب است بدانید که تعداد سنگ پروستات را نیز نمی توان به صورت مستقیم مشخص کرد. در بدن برخی از آقایان فقط یک عدد سنگ پروستات ایجاد می شود و در بدن برخی هم چند صد سنگ ایجاد خواهد شد. معمولا معاینه های پزشکی رایج نمی توانند به راحتی سنگ پروستات را تشخیص دهند. اما با این حال آنها می توانند عفونی شوند دستگاه های ادراری و پروستاتیت را آلوده کنند. از آنجایی که این بیماری شرایط حادی را در بدن ایجاد نمی کند، تحقیقات گسترده ای در مورد تاثیرات آن بر روی سلامت جنسی آقایان صورت نگرفته است. پس در این زمینه هم نمی توان اطلاعات دقیقی را ارائه کرد. Image

علائم سنگ پروستات چیست؟

حال که به سوال سنگ پروستات چیست پاسخ دادیم، بیایید تا به سراغ سوال علائم سنگ پروستات چیست برویم. همانطور که در قسمت های قبل تر هم به این مسئله اشاره شد، سنگ پروستات به تنهایی هیچ علائمی نداشته و در اکثر مواقع شما با علامت خاصی مواجه نمی شوید. در برخی موارد نادر، مردانی که با بیماری سنگ پروستات مواجه شده اند در ناحیه کمر، آلت تناسلی یا حد فاصل بین مقعد و کیسه بیضه خود درد خفیف یا شدیدی را تجربه می کنند. البته، گاهی اوقات این بیماری می تواند ادرار کردن را نیز با مشکلات خاصی مواجه کند. وقتی بیماری سنگ پروستات علائمی را از خود بروز ندهد، شما نیازی به درمان آن ندارید. در این شرایط آنها آنقدر کوچک هستند که با استفاده از ادرار و مجاری ادراری از بدن خارج شوند. ولی، اگر شما با علائمی همچون درد یا خون ریزی یا مشکل در ادرار مواجه شده اید، بهتر است فورا با یک پزشک متخصص مشورت کنید تا با هیچ مشکلی در این زمینه مواجه نشوید. برای درمان این بیماری هم راه های متنوعی در نظر گرفته شده است که در ادامه آنها را با هم بررسی می کنیم.

بهترین راه درمان سنگ پروستات چیست؟

شاید برای شما هم سوال پیش بیاید که بهترین راه درمان سنگ پروستات چیست؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که همه چیز بستگی به سن بیمار، شرایط بدنی او، وضعیت سلامتی بیمار و اندازه و وضعیت سنگ پروستات دارد. به صورت کلی در اکثر مواقع سنگ پروستات همراه با ادرار دفع می شود. ولی اگر این پروسه صورت نگرفت و سنگ پروستات درد یا علائم دیگری را در بدن ایجاد کرد، پزشکان می توانند آنتی بیوتیک های قوی را برای بیماران تجویز کنند. آنتی بیوتیک ها به شما کمک می کنند تا سنگ پروستات را به صورت کامل از بین ببرید. البته، در برخی از مواقع آنتی بیوتیک ها هم پاسخگوی نیاز بدن نیستند. در این شرایط انجام عمل پروستات یا سایر روش های درمانی بسته به تشخیص پزشک ضروری است. پس، در هر صورت در ابتدا شما باید با یک پزشک متخصص مشورت کنید و در صورتی که بیماری شما با روش های رایج درمان نشد، به دنبال سایر روش های درمان باشید. ولی به صورت کلی عمل جراحی آخرین راه حلی به حساب می آید که سلامتی شما را به صورت کامل باز می گرداند.

عمل جراحی چیست | ایران ارتوپد

این بیماری در چه بازه سنی رایج تر است؟

آخرین مبحثی که امروز ما قصد بررسی آن را داریم، بازه سنی رایج برای مبتلایان بیماری سنگ پروستات است. از آنجایی که این بیماری علائم خاصی ندارد، گاهی اوقات افراد حتی متوجه آن نمی شوند و به پزشک در جهت بررسی های بیشتر مراجعه نمی کنند. به همین علت هم جامعه آماری خیلی دقیقی برای این بیماری تعریف نشده است. ولی با تحقیق هایی که در این زمینه صورت گرفته است، متخصصان به این نتیجه رسیده اند که افراد سالمند و افرادی که با بیماری های مربوط به پروستات دست و پنجه نرم می کنند خیلی بیشتر از سایر افراد با این بیماری مواجه می شوند. افراد میان سال یا مسنی که با بیماری های پروستات دست و پنجه نرم می کنند، بیشتر در معرض خطر سنگ پروستات قرار دارند.  

سوالی دارید ؟

امیدواریم از این مطلب که در سایت دکتر حجت سلیمی متخصص اورولوژی منتشر شده است اطلاعات کافی را به دست آورده باشید. اگر درخصوص مطلب “سنگ پروستات چیست” سوالی دارید، در قسمت دیدگاه ها برای بنویسید و سوال خود را بپرسید. دکتر حجت سلیمی در کمترین زمان ممکن شخصا به آن پاسخ می‌دهد.  

مقالات مرتبط

تماس با ما