آدرس مطب : تهران – خيابان مطهرى – خيابان فجر – روبروى بيمارستان جم- كوچه شهيد نظرى – ساختمان زهره – طبقه ٥ – واحد ١٦

هیدروسل در کودکان | انواع، علائم و راه های درمان

هیدروسل در کودکان

هیدروسل در کودکان : ابتلای کودکان به بیماری‌های مختلف عامل نگرانی بسیاری از والدین است. برخی از این بیماری‌ها جدی و تهدید کننده حیات هستند و برخی دیگر نیز به راحتی درمان می‌شوند. یکی از این بیماری‌های شایع، هیدروسل در کودکان است. این بیماری در اثر تجمع مایع در اطراف بیضه‌ها ایجاد می‌شود و باعث می‌شود کیسه بیضه متورم و دردناک به نظر برسد اما خوش‌بختانه خطری فرزند شما را تهدید نمی‌کند. در این مطلب در مورد هیدروسل در کودکان، علت ایجاد، علائم و درمان آن صحبت می‌کنیم.

 

هیدروسل در کودکان
هیدروسل در کودکان

هیدروسل در کودکان چگونه به وجود می‌آید؟

در ادامه مطلب هیدروسل در کودکان به جمع شدن مایع درون کیسه بیضه هیدروسل می‌گویند. در اثر این تجمع مایع، بیضه‌ها متورم به نظر می‌رسند که می‌تواند یک طرفه یا دو طرفه باشد. بیضه‌ها در دوران جنینی درون شکم شکل می‌گیرند و سپس به همراه یک کیسه حاوی مایع به درون کیسه بیضه نزول می‌کنند. قبل از تولد درهمه‌ی پسر‌ها یک راه ارتباطی بین این کیسه و شکم وجود دارد که به طور معمول پس از تولد این راه ارتباطی بسته شده و مایع موجود در آن جذب می‌شود. اگر این راه ارتباطی بسته نشود، مایعات موجود در شکم به کیسه بیضه منتقل شده و در آن جا جمع می‌شوند. همچنین ممکن است در هنگام بسته شدن این مسیر، مایعات گیر‌افتاده در کیسه عامل ایجاد هیدروسل شوند.

انواع هیدروسل در کودکان چیست؟

همان‌طور که در بالا گفته شد، هیدروسل در دو حالت ایجاد می‌شود:

  • هیدروسل ارتباطی: در این نوع از هیدروسل، علت ایجاد بیماری بسته نشدن مسیر ارتباطی بین کیسه بیضه و شکم است. به علت باز بودن این مسیر، گاهی مایعات درون کیسه بیضه به سمت حفره شکمی برگشته و باعث می‌شود اندازه بیضه‌ها طبیعی به نظر برسد و از طرفی دیگر، گاهی به علت حرکت مایعات از شکم به درون کیسه بیضه، تورم این کیسه بیشتر و بیشتر می‌شود.
  • هیدروسل غیر ارتباطی: در این نوع از هیدروسل، مسیر بین کیسه بیضه و حفره شکمی به طور طبیعی بسته می‌شود اما بدن مایعات گیر‌افتاده در این کیسه را جذب نمی‌کند.

تشخیص نوع هیدروسل در کودکان مهم است چرا که در انتخاب روش‌های درمانی تاثیر می‌گذارد.

 

مطلب خواندنی برای شما : انواع بیماری های بیضه در مردان

 

علائم هیدروسل در کودکان چیست؟

هیدروسل در کودکان باعث درد نمی‌شود. در این بیماری تنها علامتی که در کودک یافت می‌شود تورم یک یا هر دو بیضه است. اگر کودک شما دچار تورم در ناحیه بیضه است حتما باید توسط پزشک متخصص بررسی شود تا سایر علل تورم بیضه از جمله عفونت و فتق رد شوند. اگر هیدروسل کودک شما از نوع غیر ارتباطی باشد اندازه ثابتی خواهد داشت اما اگر از نوع ارتباطی باشد ممکن است در طول روز تورم آن بیشتر شود. همچنین در این نوع از هیدروسل اگر کیسه بیضه به آرامی فشرده شود، مایع درون آن به حفره شکمی برگشته و اندازه آن کوچک‌تر می‌شود.

 

هیدروسل در کودکان چگونه تشخیص داده می‌شود؟

در ادامه مطلب هیدروسل در کودکان بعد از تولد، فرزند شما توسط پزشک معاینه می‌شود. یکی از این معاینات مربوط به کیسه بیضه و ناحیه تناسلی است. پزشک کیسه بیضه نوزاد را از نظر وجود درد و یا تجمع مایع بررسی می‌کند. تاباندن نور یک چراغ قوه به درون کیسه بیضه می‌تواند مشخص کند که علت این تورم وجود مایع شفاف است یا خیر. در صورت وجود تورم در کیسه بیضه، پزشک فرزند شما را از نظر وجود فتق نیز بررسی می‌کند. همچنین ممکن است برای بررسی بیشتر علت تورم، از سونوگرافی استفاده شود.

 

درمان هیدروسل در کودکان چیست؟

در ادامه مطلب هیدروسل در کودکان به طور معمول هیدروسل در کودکان تا قبل از یک سالگی از بین می‌رود. اگر بعد از این زمان همچنان هیدروسل وجود داشته باشد، پزشک شما را به یک متخصص اورولوژی ارجاع خواهد داد. همان‌گونه که پیش‌تر گفته شد، درمان هیدروسل در کودکان بر اساس نوع هیدروسل متفاوت است.

  • درمان هیدروسل غیر ارتباطی: در این نوع از هیدروسل، پزشک فرزند شما را تا یک سالگی تحت نظر می‌گیرد چرا که در بسیاری از موارد، مایع تجمع یافته در کیسه بیضه تا قبل از این سن جذب شده و هیدروسل رفع می‌شود. اگر بعد از یک سالگی همچنان بهبودی حاصل نشد، فرزند شما به جراحی نیاز خواهد‌داشت. در این جراحی اورولوژیست با ایجاد یک برش بر روی کیسه بیضه، مایع درون آن را تخلیه کرده و سپس لایه‌های این کیسه را بخیه می‌زند. بیمار معمولا در همان روز ترخیص می‌شود.
  •  درمان هیدروسل ارتباطی: در این نوع از هیدروسل دلیلی برای صبر کردن و تحت نظر گرفتن بیمار وجود ندارد چرا که به دلیل باز بودن مجرای بین کیسه بیضه و حفره شکمی، بهبودی خود‌به‌خودی حاصل نخواهد شد. برای درمان این نوع از هیدروسل بیمار به اتاق عمل منتقل شده و اورولوژیست، جراحی بستن مسیر مورد نظر را انجام می‌دهد.

 

به غیر از هیدروسل چه عواملی می‌توانند باعث تورم کیسه بیضه شوند؟

بیماری‌های مختلفی از جمله بیماری‌های عفونی و یا التهابی می‌توانند عامل تورم در کیسه بیضه باشند اما شایع‌ترین و مهم‌ترین آن‌ها فتق اینگوینال است. در فتق اینگوینال به علت وجود نقص در جدار شکم، بخشی از روده به داخل کیسه بیضه وارد شده و باعث تورم آن می‌شود. از نظر ظاهری شباهت زیادی بین فتق اینگوینال و هیدروسل ارتباطی وجود دارد با این تفاوت که در فتق، بخشی از روده و یا سایر بافت‌های شکمی وارد کیسه بیضه شده‌اند.

بعد از جراحی هیدروسل در کودکان، چه مدت استراحت لازم است؟

این جراحی معمولا کوتاه و سبک است و کودک شما می‌تواند پس از جراحی و در همان روز از بیمارستان مرخص شود. بعد از گذشت یک تا دو هفته کودک قادر است تا به فعالیت طبیعی خود بازگردد.

 

سوالی دارید ؟

امیدواریم از این مطلب که در سایت دکتر حجت سلیمی متخصص اورولوژی منتشر شده است اطلاعات کافی را به دست آورده باشید. اگر درخصوص مطلب “هیدروسل در کودکان” سوالی دارید، در قسمت دیدگاه ها برای بنویسید و سوال خود را بپرسید. دکتر حجت سلیمی در کمترین زمان ممکن شخصا به آن پاسخ می‌دهد.

مقالات مرتبط

کیست کلیه: علائم،علت و درمان

کیست‌های کلیه کیسه‌های گرد و کوچکی هستند که بیشتر اوقات علائم و نشانه بالینی ندارند. کیست‌های کلیه در دو گروه کیست‌های ساده و بیماری پلی‌کیستیک

تماس با ما