آدرس مطب : تهران – خيابان مطهرى – خيابان فجر – روبروى بيمارستان جم- كوچه شهيد نظرى – ساختمان زهره – طبقه ٥ – واحد ١٦

درد حاد بیضه و پیچش آن(تورشن)

درد بیضه

درد حاد بیضه

درد بیضهدرد بیضه: درد حاد اسکروتوم اورژانس ارولوژی است که بیشتر از همه توسط تورشن بیضه و آپاندیس آن ایجاد می شود. سایر علل درد حاد اسکروتوم عبارتند از: اپیدیدیمیت و یا اپیدیدیموارکیت، ارکیت ناشی از اوریون، هماتوم اسکروتوم، | هرنی مختنق، آپاندیسیت و بیماری های سیستمیک (مثل پورپورای هنوخ شونلاین)
شایع ترین زمان رویداد پیچش بیضه در زمان نوزادی و حوالی بلوغ است در حالی که محدوده سنی پیچش آپاندیس بیضه وسیع تر است

پیچش بیضه (تورشن)

بیماران اغلب با درد حاد اسکروتوم مراجعه می کنند. طول مدت علائم در پیچش بیضه به نسبت پیچش آپاندیس آن و اپیدیدیمیت حاد کوتاه تر است. در مراحل اولیه ، محل درد می تواند مطرح کننده تشخیص باشد. در بیماران دچار اپیدیدیمیت حاد، اپیدیدیم در لمس حساس است، در پیچش بیضه، بیضه حساس است و در پیچش آپاندیس بیضه  حساسیت در لمس و در پل فوقانی بیضه وجود دارد.

شایع ترین علائم شامل شروع ناگهانی درد بیضه (۸۱) و سپس به ترتیب، تورم بیضه (۹۱٪)، تهوع و استفراغ (٪۳۵) و مشکلات شکمی (۲۱) گزارش شده است. در ۱۶٪  بیماران در آزمایش خون لکوسیتوز و در آزمایش ادرار در ۳% بیماران پیوری و در ۶۶ باکتریوری وجود داشته است.

موقعیت قرارگیری غیر طبیعی بیضه بیشتر در پیچش بیضه رویت می شود تا اپیدیدیمیت. فقدان رفلکس کرماستر روش ساده ای است که در تشخیص پیچش بیضه ۱۰۰٪ حساسیت و ۶۶٪ ویژگی به همراه دارد. وجود رفلکس طبیعی کرماستر با قوت زیاد با جریان خون طبیعی بیضه ها همراه است ولی هنگامی که نمای بالینی بیمار مطرح کننده پیچش است نمی تواند با قوت پیچش بیضه را رد کند.

تب اغلب در اپیدیدیمیت رویت می شود. علامت کلاسیک نقطه آبی (blue dot sign ) فقط در ۲۲-۱۰% بیماران دچار پیچش آپاندیس بیضه رویت می گردد.
در تورشن با بالا آوردن بیضه از سطح بدن درد به علت کاهش خون رسانی تشدید می شود ولی در اپیدیدیمیت درد به علت درناژ وریدی بهتر کاهش می یابد.

در بسیاری از موارد نمی توان براساس تاریخچه و معاینه بالینی علت درد حاد اسکروتوم را تشخیص داد. کشت ادرار مثبت فقط در تعداد اندکی از بیماران دچار اپیدیدیمیت رویت می شود و باید توجه کرد که آنالیز ادرار طبیعی تشخیص اپیدیدیمیت را رد نمی کند. به همین ترتیب، آزمایش ساده ادرار غیرطبیعی تشخیص پیچش بیضه را رد نمی کند.

سونوگرافی داپلر جهت ارزیابی درد حاد اسکروتوم مفید است. حساسیت آن ۱۰۰-۶۴ و ویژگی آن ۱۰۰-۹۷ است. استفاده از سونوگرافی داپلر می تواند باعث کاهش تعداد بیمارانی شود که تحت جراحی قرار می گیرند ولی در عین حال سونوگرافی وابسته به فرد انجام دهنده است و انجام آن در کودکان قبل از سن بلوغ دشوار است.

 

از نگاهی دیگر(کلیک کنید) : پیچ خوردگی بیضه

 

سونوگرافی در مراحل اولیه پیچش طناب بیضه، در پیچش جزئی و یا پیچش متناوب می تواند با نشان دادن جریان خون شریانی باعث گمراهی شود. بنابراین رویت جریان خون عداوم شریانی تشخیص پیچش بیضه را رد نمی کند.

استیگرافی و جدید MIRI subtraction با استفاده از کنتراست، در حساسیت و ویژگی یا سونوگرافی قابل پرایوی هستند. این مطالعات هنگامی می توانند به کار روند که تشخیص خیلی مطرح نباشد و یا این که براساس معاینه و شرح حال توان پیچش بیضه را رد کرد.

رفع پیچش دستی (Manual detarsian) بدون بی حسی انجام می شود. ابتدا باید بیضه را به سمت خارج چرخاند مگر آن که درد افزایش یابد و با این که مقاومت واضحی احساس شود. در صورت موفقیت، تمام علائم بلافاصله قطع شده و یافته ها در معاینه بالینی طبیعی می شود.

پس از موفقیت آمیز بودن رفع پیچش، کماکان نیاز به ارکیوپکسى دوطرفه وجود دارد. این جراحی بلافاصله پس از رفع پیچش انجام گیرد
پیچش بیضه نیاز به جراحی فوری دارد. مهم ترین عواملی که نگهداری بافت بیضه را مشخص می کند شامل:

  1. فاصله زمانی بین شروع علائم و رفع پیچش
  2. میزان پیچش بیضه است.

آتروفی شدید بیضه حتی ظرف ۴ساعت هنگامی که پیچش بیشتر از ۳۶۰ درجه بوده است گزارش شده است. در تمام موارد طول علانم > ۲۴ ساعت و پیچش ۳۶۰ درجه آتروفی بیضه گزارش شده است.

زمان طلایی برای اکسپلور و حفظ بیضه در تورشن ۶ ساعت است. مداخله زودرس جراحی با رفع پیچش باعث حفظ قدرت باروری می شود و در تصاصی بیماران با پیچش بیضه که ظرف ۲۴ ساعت از شروع علائم مراجعه می کنند ضروری است. در بیمارانی که پس از ۲۴ ساعت مراجعه می کنند، اکسپلور نیمه الکتیو (Semi elective)

ضروری است مخصوصا زمانی که در سونوگرافی بافت بیضه هتروژن شده باشد که نشان دهنده نکروز بیضه است.
مطالعه اخیری نشان داده است که کیفیت اسپرم در مقایسه با | افراد سالم در هر حالت ارکیدکتومی و ارکیوپکسی حفظ می شود هرچند مورفولوژی اسپرم در موارد ارکیدکتومی بیشتر بوده است.
در هنگام اکسپلور جراحی، بیضه مقابل نیز ثابت می گردد. عود پس از آکیوپکسی نادر است و ممکن است چندین سال بعد روی دهد

پیچش بیضه در حوالی نوزادی (Perintal)

پیچش بیضه در دوران حوالی نوزادی، اغلب قبل از تولد نوزاد | وی می دهد. ۲۵% موارد نیز پس از تولد رویت می شود. ۲۱-۲۱۱ | موارد پیچش دو طرفه است.

پیچش آپاندیس بیضه

پیچش آپاندیس بیضه را می توان به صورت محافظه کارانه درمان کرد. در پیگیری هفتگی با سونوگرافی و معاینه بالینی، هیچ موردی از آتروفی بیضه گزارش شده است. اکسپلور جراحی در بیماران با تشخیص بینایینی و یا در صورت پایداری درد انجام می شود.

 

امیدواریم از این مطلب که در سایت دکتر حجت سلیمی متخصص اورولوژی منتشر شده است اطلاعات کافی را به دست آورده باشید. اگر درخصوص مطلب درد بیضه سوالی دارید، در قسمت دیدگاه ها برای بنویسید و سوال خود را بپرسید. دکتر حجت سلیمی در کمترین زمان ممکن شخصا به آن پاسخ می‌دهد.

 

مقالات مرتبط

دانستنی ها در مورد واریکوسل

واریکوسل به مواردى اطلاق میشود که خروجى خون وریدى بیضه ها کمتر از حد معمول بوده و منجربه عدم تخلیه کافى خون وریدى و در

تماس با ما