آدرس مطب : تهران – خيابان مطهرى – خيابان فجر – روبروى بيمارستان جم- كوچه شهيد نظرى – ساختمان زهره – طبقه ٥ – واحد ١٦

تمرینات(ورزش) کگل چیست و چگونه انجام می شود؟ | تصویری و گام به گام

ورزش هاى كگل

تمرینات تقویت عضلات کف لگن

ورزش هاى کگل: اگر شما نیز در هنگام عطسه، سرفه، خندیدن یا بلندکردن چیزی دچار بی‌اختیاری اداری هستند انجام این تمرین می‌تواند بسیار کمک‌کننده برای شما باشد.

ورزش هاى کگل

تمرین ۱ ورزش های کگل:

به پشت بخوابید و پاها را خم کنید سپس باید مشابه حالتی که از ریزش ادرار خود جلوگیری می‌کنید خودتان رو سفت بگیرید ۱۰ ثانیه نگه دارید پس از آن خودتان را شل کنید. سعی کنید در این تمرین از عضلات شکم خود کمک نگیرید و فقط با سفت کردن عضلات کف لگن خودتان این تمرین را انجام دهید برای این کار می‌توانید دستهایتان را روی شکم بگذارید تا از شل بودن عضلاتش مطمئن شوید.

هرگز این تمرین را موقع تخلیه ادرار انجام ندهید موقع تخلیه ادرار باید عضلات شما کاملاً شل باشند.

تمرین اول ورزش هاى کگل

تمرین ۲ ورزش های کگل:

به پشت بخوابید و پاهای خود را خم کنید سپس دستان خود را روی شکم گذاشته و سعی کنید تنفس دیافراگمی انجام بدهید (اگر تمرین را درست انجام شود شکم شما بالا می‌آید) سپس خیلی سریع به‌صورتی که انگار شمعی را فوت می‌کنید عمل بازدم را انجام دهید.

تمرین دوم ورزش هاى کگل

تمرین ۳ ورزش های کگل:

به پشت بخوابید و پاهای خود را جمع کنید دستها را کنار بدن قرار دهید و لگن خود را به‌آرامی بلند کنید تا ۱۰ ثانیه نگه دارید و سپس به حالت راحت برگردید برای سخت‌تر کردن تمرین می‌توانید آن را با دم و بازدم و منقبض کردن عضلات کف لگن همراه کنید بدین صورت که با بالابردن کف لگن همراه کنید بدین صورت که با بالابردن لگن هوا را داخل بدهید و با پایین آمدن هوا را خارج کرده و خود را سفت کنید.

تمرین سوم ورزش هاى کگل

 

 

تمرین ۴ ورزش های کگل:

مطابق شکل زیر به پشت بخوابید و پاهای خود را خم کنید سپس سعی کنید که کمرتان را به زمین بچسبانید ۱۰ ثانیه این حالت را نگه داشته و سپس رها کنید.

تمرین چهارم ورزش هاى کگل

تمرین ۵ ورزش های کگل:

به‌صورت زیر روی توپ نشسته و توپ را با باسن خود به طرفین چپ و راست جابجا کنید (باسن نباید از توپ جدا شود) در انتهای سمت راست ۵ تا ۱۰ شماره توپ را نگه داشته و سپس به حالت راحت برگشته سپس با توپ به سمت چپ حرکت کنید و در انتهای سمت چپ هم ۵ تا ۱۰ شماره نگه دارید.

تمرین پنجم ورزش هاى کگل

این تمرینات درصورتی‌که بصورت مداوم و روزانه انجام شود پس از ۳ الی ۴ ماه پیشرفت قابل‌ملاحظه‌ای در تقویت کنترل ادراری در بسیاری از افراد به وجود خواهد آمد.

 

متوقف کردن ادرار را به‌صورت یک عادت در ورزش منظم کگل انجام ندهید! انجام کگل در هنگام ادرار می‌تواند نتیجه ی معکوس دهد و عضلات را ضعیف‌تر کند.

قبل انجام هرکدام از تمرینات مرتبط با عضلات کف لگن با پزشک معالج خود مشورت کنید.

امیدواریم از این مطلب که در سایت دکتر حجت سلیمی متخصص اورولوژی منتشر شده است اطلاعات کافی را به دست آورده باشید. اگر درخصوص مطلب ورزش هاى کگل سوالی دارید، در قسمت دیدگاه ها برای بنویسید و سوال خود را بپرسید. دکتر حجت سلیمی در کمترین زمان ممکن شخصا به آن پاسخ می‌دهد.

مقالات مرتبط

تماس با ما