آدرس مطب : تهران – خيابان مطهرى – خيابان فجر – روبروى بيمارستان جم- كوچه شهيد نظرى – ساختمان زهره – طبقه ٥ – واحد ١٦

متخصص تنگی مجرای ادرار و فوق تخصص اورولوژی ترمیمی در تهران

متخصص تنگی مجرای ادرار یک پزشک اورولوژیست است که در حیطه بیماری تنگی مجرای ادرار تخصص دارد. اورولوژیست به پزشکی گفته می‌شود که تخصص خود را در زمینه اورولوژی و بیماری‌های مرتبط با دستگاه ادراری و تناسلی مردان، زنان و کودکان از جمله تنگی مجرای ادرار، هیپوسپادیاس، اختلال نعوظ و… گرفته است.  دکتر حجت سلیمی متخصص تنگی مجرای ادرار هستند که فوق‌تخصص یا فلوشیپ خود را در زمینه اورولوژی ترمیمی دنبال کرده‌اند. دکتر سلیمی در جراحی‌های اورولوژی ترمیمی مانند تنگی و قطعی مجرای ادرار، تعبیه پروتز برای اختلال نعوظ، و جراحی تغییر جنسیت مجرب و خبره هستند.

متخصص تنگی مجرای ادرار کیست؟

متخصص تنگی مجرای ادرار کیست؟

متخصص تنگی مجرای ادرار در درمان و ترمیم تنگی مجرای ادرار تخصص دارد. پزشکانی که دارای این تخصص هستند، فلوشیپ یا فوق تخصص خود را در زمینه جراحی های ترمیمی یا اورولوژی ترمیمی دنبال کرده‌اند. اورولوژی ترمیمی شامل جراحی‌هایی است که به‌قصد بازگرداندن کاربرد طبیعی مجرای ادرار با ترمیم، اصلاح مسیر مجرا، و بازسازی مجرای ادرار انجام می‌شود. این جراحی‌ها در مواردی مانند تنگی مجرای ادرار، هیپوسپادیاس، پلاک پیرونی و اختلالات نعوظ انجام می‌شوند. یکی دیگر از تخصص‌های این فلوشیپ در انجام جراحی‌های تغییر جنسیت است.

 بهتر است در مورد اورولوژی ترمیمی از زبان خود دکتر سلیمی بشنویم:

خدمات متخصص تنگی مجرای ادرار

حوزه اورولوژی دارای طیف گسترده‌ای است که شامل درمان بیماری‌ها و عارضه‌های سیستم ادراری و دستگاه تناسلی مردان، زنان، و کودکان می‌شود. چند نمونه از مهم‌ترین خدمات متخصص تنگی مجرای ادرار را در این قسمت معرفی می‌کنیم.

تنگی مجرای ادرار

تنگی مجرای ادرار به عارضه ای می‌گویند که در آن مجرای ادرار بیمار (که ادرار را از مثانه تا انتهای آلت حمل می‌کند) به علت آسیب دیدگی، ضربه یا تروما، و یا مادرزادی دچار تنگی شده و توانایی دفع ادرار را ندارد. این عارضه با علائمی مانند زور زدن هنگام ادرار، فشار کم ادرار، تکرر، احساس درد و سوزش هنگام تخلیه ادرار و مشاهده خون  در ادرار خود را نشان می‌دهد. درمان این عارضه بستگی به طول و شدت تنگی مجرا دارد و ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد.

دکتر سلیمی کیس‌های متعدد تنگی مجرای ادرار با شدت‌های مختلفی را در کارنامه خود دارد که با موفقیت درمان شده‌اند.

دکتر سلیمی همچنین با استفاده از جدید‌ترین متد‌های جراحی تنگی مجرای ادرار و تکنولوژی مرتبط به آن درصد رضایت بالایی را از بیماران کسب کرده است.

ایشان در مورد درمان تنگی مجرای ادرار کودکان نیز تجربه زیادی دارد و نتایج درخشانی ثبت کرده است.

 

پلاک پیرونی

پلاک پیرونی یکی از بیماری‌های دستگاه تناسلی آقایان است که با ایجاد یک ضایعه یا بافت اسکار زیر پوست تنه آلت، باعث کج شدن آلت هنگام نعوظ می‌شود. در موارد شدید این بیماری منجر به درد در هنگام نعوظ و حتی اختلال نعوظ می‌شود. علت این بیماری مشخص نیست اما شکستگی آلت، جراحی های قبلی، و افزایش سن در ایجاد آن تاثیرگذار هستند. درمان پلاک پیرونی از طریق دارو‌های تزریقی، شاک ویو تراپی، دستگاه وکیوم، جراحی و یا ترکیبی از چند روش درمان انجام می‌شود.

یکی از مواردی که در حیطه تخصصی دکتر سلیمی به عنوان جراح ترمیمی اورولوژی است، درمان پلاک پیرونی است و در این زمینه نیز کیس های موفق زیادی داشته‌اند.

درمان اختلال نعوظ و تعبیه پروتز آلت

اختلال نعوظ یکی از شایع‌ترین اختلالات جنسی در میان مردان است. اختلال نعوظ ممکن است در هر سنی در اثر استرس، افسردگی و فشار‌های عصبی یا در اثر عوارض برخی دارو‌ها به وجود بیاید. در برخی موارد این عارضه به خاطر وجود بیماری زمینه‌ای ایجاد می‌شود و ممکن است به درمان‌های دارویی و رواندرمانی پاسخ ندهد. در این موارد که بیمار با مشکل جدی مواجه است و زندگی او تحت الشعاع این بیماری قرار گرفته است تعبیه پروتز برای بدست آوردن دوباره قابلیت نعوظ پیشهاد می‌شود.

بیماران دکتر سلیمی در موارد زیادی با روش‌های غیر تهاجمی مانند تجویز دارو و استفاده از پمپ وکیوم، و همچنین تعبیه پروتز‌های یک تکه یا پروتز‌های سه تکه (پمپ‌دار) به درمان قطعی اختلال نعوظ خود رسیده‌اند.

هیپوسپادیاس

هیپوسپادیاس شایع‌ترین بیماری مادرزادی دستگاه تناسلی نوزادان پسر است که در آن خروجی مجرای ادرار در نوک آلت تناسلی قرار نگرفته و پایین تر یا حتی زیر تنه آلت قرار می‌گیرد. توصیه می‌شود این بیماری در کودکی درمان شود چراکه در صورت عدم درمان، مشکلات عدیده ای اعم از مشکلات ادراری، مشکلات در رابطه جنسی و ناباروری را در پی دارد. درمان این عارضه مادرزادی از طریق جراحی ترمیمی صورت می‌گیرد.

جراحی هپوسپادیاس یک عمل حساس است و نیاز به ظرافت خاصی دارد. خوشبختانه دکتر سلیمی در انجام این جراحی ها نیز با سابقه هستند و بیماران رضایت بالایی از درمان خود دارند.

جراحی تغییر جنسیت مرد به زن

یکی از پیچیده‌ترین و مشکل‌ترین جراحی هایی که در حیطه تخصص اورولوژیست ترمیمی است، انجام جراحی تغییر جنسیت مرد به زن است. افرادی که دچار اختلالات هویتی و جنسی هستند با تشخیص پزشک و روانپزشک و دریافت حکم قانونی از دادگاه می‌توانند این جراحی را انجام دهند. این جراحی با برداشتن آلت و حفظ اعصاب و رگ های آلت و ایجاد حفره واژن و در نهایت لابیاپلاستی انجام می‌شود. درواقع جراحی تغییر جنسیت شامل چندین جراحی سنگین و پیچیده است که همزمان انجام می‌شوند.

مهارت و ظرافت بالای دکتر سلیمی در انجام جراحی های دستگاه تناسلی و مجرای ادرار، ایشان را قادر ساخته تا این جراحی سنگین را نیز در کارنامه خود ثبت کنند و نتایج مطلوبی بگیرند. به علت وجود صحنه‌های واقعی جراحی، مشاهده این ویدیو ممکن است برای همه مناسب نباشد.

 

سایر خدمات تشخیصی و درمانی متخصص تنگی مجرای ادرار و اورولوژی

سایر بیماری‌هایی که برای درمان آن‌ها نیاز به مراجعه به متخصص تنگی مجرای ادرار و اورولوژی هست شامل این موارد است.

در بزرگسالان:

  • افتادگی مثانه، یا افتادن مثانه به داخل واژن
  • سندروم مثانه بیش‌فعال
  • بی اختیاری ادرار
  • هیدروسل

در کودکان:

درباره دکتر حجت سلیمی، متخصص تنگی مجرای ادرار و فوق‌تخصص اورولوژی ترمیمی

دکتر سلیمی

دکتر حجت سلیمی جراح و متخصص تنگی مجرای ادرار و بیماری‌ها و جراحی‌های دستگاه ادراری و تناسلی می‌باشد. ایشان علم پزشکی را در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان آموخته است و فوق‌تخصص خود را از دانشگاه شهید بهشتی تهران در اورولوژی ترمیمی دریافت کرده‌است. دکتر سلیمی عضو انجمن جراحان اورولوژی ایران و اروپا می‌باشند. سال‌ها تجربه پژوهش در زمینه درمان عارضه‌های مربوط به کلیه و مجرای ادراری، به خصوص تنگی مجرا ایشان را به یکی از بهترین متخصصین این حوزه بدل کرده‌است.

چند نمونه از مقالات علمی منتشر شده توسط دکتر سلیمی و همکاران ایشان:

  • Teymourian H, Saeedi N, Salimi H. Comparison of Epidural Dexmedetomidine Versus Ropivacaine Infusion Effectiveness in Preventing Erection Following Reconstructive Urethral Surgery: A Randomized Clinical Trial. Anesth Pain Med. 2021 Jul 12;11(3):e114259. doi: 10.5812/aapm.114259. PMID: 34540636; PMCID: PMC8438744.
  • Ghiasy S, Tayebi-Azar A, Alinezhad A, Fallah-Karkan M, Salimi H, Hojjati SA, Hosseini J. The Effect Of Preoperative Gabapentin on Pain Severity After Posterior Urethral Surgery: A Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled Study. Urol J. 2020 Jun 18;17(6):626-630. doi: 10.22037/uj.v0i0.5598. PMID: 32654111.
  • Hosseini, J., Fallahkarkan, M., Salimi, H., & Ghiasy, S. (2020). Boomerang Technique, The Buccal Mucosal Grafting Harvesting Model for Long Urethral Stricture Urethroplasty; A Case Series. Urology Journal۱۷(۳), ۲۸۹–۲۹۳. 
  • Hosseini, Jalil & Karkan, Morteza & Rahavian, Amirhossein & Soleimanzadeh, Farzin & Salimi, Hojat & Ghadimi, Keyvan & Fahim, Maryam. (2019). Feasibility, complication and long-term follow-up of the newly nelaton based urethral dilation method, retrospective study. 7. 378-383.

اطلاعات تماس مطب دکتر حجت سلیمی

دکتر سلیمی

تلفن مطب: ۸۸۳۴۳۴۴۴-۰۲۱

آدرس مطب: تهران – خیابان مطهری – خیابان فجر – روبروی بیمارستان جم- کوچه شهید نظرى – ساختمان زهره – طبقه ۵ – واحد ١۶

اینستاگرام: @drhojatsalimi

تمام لینک های دکتر سلیمی: https://yek.link/drsalimi

کلام آخر

در صورتی که مشکلات ادراری و درد لگن دارید یا در خصوص مسائل جنسی دچار مشکل شده‌اید، پزشک شما را به متخصص اورولوژی ارجاع می‌دهد. اورولوژیست آزمایشاتی را برای شما تجویز می‌کند تا تشخیص بیماری سریع‌تر انجام شده و درمان صورت گیرد. برخی افراد ممکن است از اینکه در خصوص بی‌اختیاری ادرار یا سایر موارد مرتبط با اندام خصوصی خود صحبت کنند، خجالت بکشند، اما باید بدانید که این بیماری‌ها در میان افراد بسیار رایج بوده و در اکثر اوقات روند درمانی موفقیت آمیز خواهد بود. به همین دلیل بهتر است که با پزشک خود صادق باشید تا بتوانید بهترین درمان را دریافت کرده و سریع‌تر به زندگی عادی خود بازگردید.

سوالات متداول

آیا متخصص تنگی مجرا و اورولوژی بیماری های جنسی را نیز درمان می‌کند؟ 

یکی از زمینه‌های تخصص اورولوژیست درمان بیماری های جنسی مانند اختلال نعوظ و زود انزالی است.

آیا متخصص تنگی مجرا و اورولوژی بیماری‌های مقاربتی را نیز درمان می‌کند؟ 

درمان بیماری های مقاربتی از جمله زگیل تناسلی و سوزاک نیز در زمره‌ی تخصص اورولوژیست قرار می‌گیرد.

متخصص تنگی مجرای ادرار چگونه تنگی مجرای ادرار را تشخیص می‌دهد؟ 

متخصص تنگی مجرای ادرار یا اورولوژیست این بیماری را با معاینه و پرسیدن سوابق و علائم بیمار، و همچنین با تست هایی مانند عکس رنگی (RUG) و یوروفلومتری، طول و شدت تنگی مجرای ادرار را تشخیص می‌دهد و متناسب با آن راه درمان پیشنهاد می‌کند.

آیا متخصص تنگی مجرای ادرار می‌تواند ناباروری یا نازایی را نیز درمان کند؟ 

اگر علت ناباروری در مردان به علت مشکلات آلت تناسلی و برخی مشکلات بیضه باشد، به احتمال زیاد درمان آن در حیطه تخصص اورولوژیست است.

آیا برای درمان تنگی مجرای ادرار زنان باید به متخصص تنگی مجرا مراجعه کرد یا متخصص زنان؟

با این که تنگی مجرای ادرار در زنان شایع نیست اما برای درمان آن باید به متخصص تنگی مجرا مراجعه کرد. متخصص زنان و زایمان در حوزه بیماری‌های رحم و بارداری تخصص دارد و مشکلات دستگاه ادراری به متخصص تنگی مجرای ادرار مربوط می‌شود.

آیا برای گرفتن نسخه واکسن گارداسیل باید به متخصص تنگی مجرا مراجعه کرد؟

برای خرید واکسن گارداسیل لزوما نیازی به نسخه ندارید. اما متخصص مجرای ادرار می‌تواند آن را برای شما تجویز کند.

 

 

مقالات مرتبط

دانستنی ها در مورد واریکوسل

واریکوسل به مواردى اطلاق میشود که خروجى خون وریدى بیضه ها کمتر از حد معمول بوده و منجربه عدم تخلیه کافى خون وریدى و در

تماس با ما