ردکردن این

عمل جراحی یورتروپلاستی چیست؟

آنچه در این مقاله می خوانید :

عمل جراحی یورتروپلاستی چیست؟

 

یورتروپلاستی، عمل جراحی است که برای اصلاح جراحت (اسکار) یا نقص در دیواره پیش‌آبره که باعث تنگی مجرا می‌شود، صورت می‌گیرد. پیش‌آبراه یا یورترا (Urethra)، لوله‌ای است که ادرار را از مثانه به خارج از بدن منتقل می‌کند.

این جراحت و نقص می‌تواند در نتیجه جراحی قبلی، کارگذاشتن کاتتر، عفونت‌ها مانند عفونت‌ها و بیماری‌های مقاربتی (STD)، لیکن اسکلروزیس و یا تروما بوجود آمده باشد. این اسکار و تنگی می‌تواند باعث ایجاد عفونت در مثانه (سیستیت)، انسداد کامل مسیر خروج ادرار، درد در هنگام ادرار کردن، کاهش جریان ادرار و احساس عدم دفع کامل ادرار در مبتلایان شود. یورتروپلاستی برای درمان این عوارض و علایم ناخوشایند انجام می‌شود. این جراحی بهترین روش برای درمان تنگی مجرا بوده، و نسبت به سایر روش‌ها درصد موفقیت بالاتری دارد. در ادامه مطلب نگاهی به جراحی یورتروپلاستی و انواع روش‌های انجام آن می‌اندازیم.

 

انواع روش‌های انجام یورتروپلاستی

 

روش‌های مختلفی برای یورتروپلاستی وجود دارد که براساس محل، اندازه، و شرایط بیمار انتخاب می‌شوند:

 • یورتروپلاستی آناستوموتیک، این روش جراحی یورتروپلاستی بیشتر برای تنگی‌های کوچک انجام می‌شود. در این روش، پس از جدا کردن ناحیه درگیر پیش‌آبراه، دو انتهای سالم مجددا به‌ همدیگر متصل می‌شوند.
 • یورتروپلاستی جایگزینی، در مواردی که تنگی طول زیادی دارد، بافت پیوندی می‌تواند برای جایگزینی بخش درگیر پیش‌آبراه استفاده شود. درصد موفقیت این جراحی بالاست. انواع یورتروپلاستی جایگزینی شامل موارد زیر است:
 1. پیوند آزاد (Free Graft)، از این روش از بافت‌های خود شخص برای جایگزینی یا افزایش سایز پیش‌آبراه استفاده می‌شود. بافت استفاده شده می‌تواند از پوست (از تنه آلت تناسلی)، یا با کاربرد بیشتر از مخاط دهان (از داخل گونه‌ها) باشد. پس از جراحی نیاز به استفاده از کاتتر برای ۲ تا ۳ هفته وجود دارد، تا پیش‌آبراه فرصت ترمیم داشته باشد.
 2. فلپ پوستی (Skin Flap)، در این روش از پوست تنه آلت تناسلی یا در برخی از موارد از اسکروتوم برای انجام یورتروپلاستی استفاده می‌شود.
 3. چند مرحله‌ای (Staged) یا یورتروپلاستی جانسون، این روش در موارد شدید و افرادی که عمل یورتروپلاستی قبلی ناموفق داشته‌اند، انجام می‌شود. این روش توسط پزشک سوئدی، دکتر جانسون ابداع شد. این روش در ابتدا برای اصلاح هایپوسپادیازیس طراحی شد. امروزه از این روش برای درمان تنگی‌های پیش‌رفته پیش‌آبراه و اصلاح عوارض ناشی از بیماری لیکن اسکلروزیس استفاده می‌شود. این عمل جراحی در ۲ مرحله انجام شده و پروسه درمان تا تکمیل، ممکن است تا چند ماه به طول بیانجامد. در مرحله اول، قسمت درگیر پیش‌آبراه جدا شده و بافت پیندی از پوست یا مخاط دهان جایگزین آن می‌شود. سپس بافت پیوندی برای چند ماه باز گذاشته شده تا فرصت ترمیم و التیام داشته باشد. در مرحله دوم، پیش‌آبراه بازسازی می‌شود. برای رسیدن به نتیجه مطلوب در این عمل ممکن است به بیش از یک فاز پیوند و بیش از ۲ مرحله جراحی نیاز باشد.

 

مطلب مرتبط: بیماری های مقاربتی (STD)

 

عوارض احتمالی پس از جراحی یورتروپلاستی

 

یورتروپلاستی جراحی با درصد موفقیت بسیار بالا است. احتمال وقوع عوارض جدی در این عمل بسیار پایین است. تنها ۱۰ درصد از بیماران به عوارض جدی پس از یورتروپلاستی دچار می‌شوند:

 • بازگشت و عود مجدد تنگی پیش‌آبراه
 • عفونت و التهاب
 • بی‌اختیاری ادراری
 • احتباس ادراری، یک موقعیت اورژانسی اورولوژی است، و نیاز به درمان فوری برای تخلیه مثانه برای جلوگیری از ابتلا به عوارض ناشی از آن دارد.
 • اختلال نعوظ و ناتوانی جنسی
 • ایجاد مشکل در انزال
 • فیستول ادراری
 • دردهای ارجاعی
 • هماتوم
 • خونریزی

 

سوالات شایع پیرامون جراحی یورتروپلاستی

 

سوال: آیا یورتروپلاستی باعث ایجاد محدودیت در انجام آمیزش جنسی می‌شود؟

پاسخ: پس از انجام جراحی و پشت سر گذاشتن دوران نقاهت، به طورکلی عارضه‌ای که موجب محدودیت در رابطه جنسی شود، وجود نخواهد داشت. برخی از بیماران ممکن است دچار اختلال نعوظ پس از جراحی شوند. این عارضه در بسیاری از موارد با احتباس ادراری همراهی دارد. هر دو این عوارض توسط پزشک قابل درمان و کنترل هستند.

سوال: آیا یورتروپلاستی باعث ایجاد اسکار و جای زخم بر روی آلت تناسلی می‌شود؟

پاسخ: در بسیاری از موارد جراحی یورتروپلاستی از طریق ناحیه پرینه (بین مقعد و اسکروتوم) انجام می‌شود. اما مواردی که نیاز به پیوند پوست از تنه آلت تناسلی است، نیاز به برش از سطح خارجی آلت دارد. در این گونه موارد احتمال تشکیل بافت اسکار کوچک وجود دارد.

سوال: آیا یورتروپلاستی عملی دردناک است؟

پاسخ: باوجود اینکه برخی از بیماران دردی را پس از عمل تجربه نمی‌کنند، اما در مجموع یورتروپلاستی عملی دردناک است.

سوال: چه مدت پس از جراحی می‌توان فعالیت‌های روزانه را از سر گرفت؟

پاسخ: بسیاری از بیماران نیاز به بستری برای یک یا دو روز در بیمارستان را دارند. باید فعالیت‌ها را برای حداقل ۲ هفته پس از عمل یا تا زمان خروج کاتتر محدود کرد. توصیه می‌شود که در هفته اول پس از جراحی از محافظ ناحیه تناسلی استفاده شود. بهتر است تا مدتی از دویدن و بلند کردن اجسام سنگین خودداری شود.

سوال: در چه صورت پس از عمل یورتروپلاستی به پزشک مراجعه کنیم؟

پاسخ: در صورت ادامه داشتن تورم، یا بزرگ‌تر شدن آن و یا دفع مقدار زیاد مایع بهتر است پزشک خود را مطلع کنید. از موارد دیگر می‌توان به: افزایش شدت درد، افزایش قرمزی یا تندرنس در محل جراحی، تب، خروج چرک از محل برش جراحی یا مشکل کاتتر را نام برد.

 

امیدواریم از این مطلب که در سایت دکتر حجت سلیمی متخصص اورولوژی منتشر شده است اطلاعات کافی را به دست آورده باشید. اگر درخصوص مطلب عملی جراحی یورتروپلاستی سوالی دارید، در قسمت دیدگاه ها برای بنویسید و سوال خود را بپرسید. دکتر حجت سلیمی در کمترین زمان ممکن شخصا به آن پاسخ می‌دهد.

دکتر حجت سلیمی
دکتر حجت سلیمی

جراح و متخصص کلیه و مجارى ادرارى و تناسلى

تمام مقالات

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شاید مقاله های زیر برای شما مفید باشد