آدرس مطب : تهران – خيابان مطهرى – خيابان فجر – روبروى بيمارستان جم- كوچه شهيد نظرى – ساختمان زهره – طبقه ٥ – واحد ١٦

آیا کوچکی و کوتاهی آلت تناسلی نیاز به مراجعه پزشک و درمان دارد؟

آیا کوچکی و کوتاهی آلت تناسلی نیاز به مراجعه پزشک و درمان دارد؟

کوچکی و کوتاهی آلت تناسلی یک از مشکلاتی است که ذهن مردان را درگیر کرده است. در بسیاری از موارد، مردان اندازه آلت تناسلی خود را دست‌کم می‌گیرند و فکر می‌کنند که اندازه آلت دیگران بزرگ‌تر از آلت خودشان است. این مورد صرفاً یک باور غلط است به همین دلیل آلت تناسلی کوتاه در بیشتر موارد نیازی به افزایش اندازه ندارد. آلت تناسلی زمانی کوچک محسوب می‌شود که اندازه‌ای کمتر از ۴ سانتی‌متر در حالت خوابیده و ۷٫۵ سانتی‌متر در حالت نعوظ داشته باشد. البته فقط در صورتی آلت تناسلی به درمان نیاز دارد که عملکرد آن در رابطه جنسی و ایستاده ادرار کردن دچار اشکال شده باشد. تنها راه افزایش اندازه آلت تناسلی هورمون درمانی، تزریق ژل، تزریق چربی و جراحی است. روش‌های درمانی متعددی برای افزایش اندازه آلت تناسلی وجود دارد که بیشتر آن‌ها شامل روش‌های غیرعلمی و اثبات نشده است که توسط تبلیغات غلط معروف شده‌اند.

چه آلتی کوچک و کوتاه محسوب می‌شود؟

چه آلتی کوچک و کوتاه محسوب می‌شود؟

طبق گفته دانشمندان، از نظر اکثر مردان، متوسط اندازه آلت تناسلی در حالت نعوظ بزرگ‌تر از ۱۵.۲۴ سانتی‌متر است. (منبع)

با این حال در تحقیقی در سال ۲۰۱۴، که شامل ۱۵۵۲۱ مرد از سرتاسر جهان بود مشخص شد که: (منبع)

 • متوسط طول آلت تناسلی در حالت خوابیده ۹.۱۶ سانتی‌متر و قطر متوسط در این حالت ۹.۳۱ سانتی‌متر است.
 • متوسط طول آلت تناسلی در حالت نعوظ ۱۳.۱۲ سانتی‌متر و قطر متوسط در این حالت ۱۱.۶ سانتی‌متر است.

نویسندگان این تحقیق تخمین زدند که اندازه آلت تناسلی ۵% از این مردان در حالت نعوظ بیش از ۱۶ سانتی‌متر است. ۵% دیگر از این مردان نیز آلت تناسلی‌شان در حالت نعوظ کوتاه‌تر از ۱۰ سانتی‌متر است.

در سال ۲۰۱۹، بازبینی داده‌ها نشان داد که اندازه متوسط آلت تناسلی مردان در حالت نعوظ ۱۲.۹۵ تا ۱۳.۹۷ سانتی‌متر است. با این حال بعد از حذف تعصبات مشخص شد که احتمالاً نتیجه درست بیشتر نزدیک به عدد کوچک‌تر این دامنه است. (منبع)

البته کوتاه‌تر بودن آلت تناسلی نسبت به متوسط اندازه آلت، صرفاً نشانه کوتاهی آلت و نیازمند درمان بودن آن نیست. متوسط اندازه آلت تناسلی در هر منطقه جغرافیایی و هر مطالعه انجام شده متفاوت است. معمولاً کوچکی آلت تناسلی زمانی یک عارضه محسوب می‌شود که اندازه آن به‌قدری کوتاه باشد که در عملکرد آلت تناسلی مانند ادرار در حالت ایستاده یا رابطه جنسی مشکل ایجاد کند. این عارضه میکروپنیس نام دارد و در اثر عوامل ژنتیکی و اختلالات هورمونی ممکن است رخ دهد. این عارضه بسیار نادر است و همه افراد دچار این عارضه نمی‌شوند. آلت تناسلی زمانی میکروپنیس تلقی می‌شود که آلت در حالت نعوظ، اندازه‌ای کمتر از ۷٫۵ سانتی‌متر داشته باشد.

برای اندازه‌گیری سایز آلت تناسلی به روش زیر اقدام کنید:

 1. خط‌کشی را در انتهای آلت در قسمت کشاله ران قرار داده تا به نوک آلت برسد.
 2. اگر در اطراف آلت تناسلی چربی، مو یا گوشت وجود دارد حتماً خط‌کش را فشار دهید تا به استخوان شرمگاهی برسد.
 3. طول آلت تناسلی را از نوک آن به سمت انتهای آن اندازه بگیرید؛ این کار دلیل معتبری دارد، حتی اگر اندازه آلت در این حالت کوتاه‌تر از حالت عکس آن باشد. وقتی از انتهای آلت تناسلی به سمت نوک آن آلت را اندازه‌گیری کنید، نقطه انتهایی اندازه‌گیری مشخص نیست.
 4. وقتی استخوان شرمگاهی نقطه انتهایی باشد، مشخص است که انتهای اندازه‌گیری کجاست.
 5. فرقی نمی‌کند که فرد ختنه شده باشد یا نه. پوست ختنه‌گاه تأثیری بر طول آلت تناسلی در حالت نعوظ ندارد.

برای اندازه‌گیری قطر آلت تناسلی طبق مراحل زیر اقدام کنید:

 1. از متر پارچه‌ای یا نخ استفاده کنید.
 2. متر پارچه‌ای یا نخ را دور بدنه آلت تناسلی قرار دهید.
 3. قطورترین قسمت بدنه آلت را اندازه بگیرید.
 4. اگر از نخ استفاده کردید، نخ را با خط‌کش اندازه بگیرید.

اضطراب آلت تناسلی کوچک (SPA) (که با نام سندرم کوتاهی آلت تناسلی نیز شناخته می‌شود)، به مردانی نسبت داده می‌شود که اندازه آلت تناسلی آن‌ها نرمال است اما از اندازه آلت تناسلی خود ناراضی یا خیلی نگران آن هستند.

برخی از مردانی که به طور افراطی نگران اندازه آلت تناسلی هستند یا از آن خجالت می‌کشند، ممکن است مبتلا به اختلال بدشکل انگاری بدن (BDD) باشند. افراد مبتلا به اختلال BDD خیلی نگران مشکلی در ظاهر خود هستند و این مشکل در حدی است که یا دیگران متوجه آن نمی‌شوند و یا خیلی کم به چشم می‌آید. این افراد به خاطر نگرانی خود مرتباً برخی رفتارها را انجام می‌دهند (از جمله: بررسی کردن و مقایسه کردن). همچنین ممکن است در زمینه‌های اجتماعی، شغلی یا دیگر جنبه‌های زندگی دچار مشکل شوند. BDD، از نظر متخصصین حوزه روان‌پزشکی با قصد خودکشی یا خودکشی مرتبط است.

اگر مبتلا به اختلال بدشکل‌انگاری بدن یا سندرم کوتاهی آلت تناسلی هستید، باید به روان‌شناس مراجعه کنید. اما اکثر افراد فقط باید مطمئن شوند که اندازه آلت تناسلی آن‌ها نرمال است.

اگر فردی نگران عملکرد خود در رابطه جنسی باشد، اطمینان دادن توسط شریک جنسی، او را دلگرم خواهد کرد. طبق تحقیقات، اکثر زنان دگرجنس‌گرا (هتتروسکشوال)، از اندازه آلت تناسلی شریک جنسی خود راضی هستند. (منبع)

درمان‌های پزشکی برای مردان مبتلا به BDD یا اضطراب کوتاهی آلت تناسلی وجود دارد. برخی از روش‌های درمان عبارت‌اند از:

 • درمان شناختی رفتاری (CBT): این درمان به افراد کمک می‌کند تا بفهمند که افکارشان چه تأثیری بر احساسات و رفتارشان دارد و راه‌هایی برای کاهش اضطراب در اختیارشان خواهد گذاشت.
 • شناخت و مقابله با عوامل محرک: در برخی افراد، محرک‌ها، مانند: پورنوگرافی یا مشکل در روابط زناشویی، می‌تواند باعث اضطراب اندازه آلت تناسلی شود. برخی از افراد با شناخت محرک‌ها و کنترل و مدیریت آن‌ها، می‌توانند علائم مشکل خود را کاهش دهند.
 • سکس‌تراپی یا زوج درمانی: وقتی که اضطراب کوتاهی آلت تناسلی روی روابط زناشویی یا توانایی فرد برای برقراری رابطه جنسی اثر بگذارد، زوج درمانی کمک می‌کند تا زن و شوهر با کمک یکدیگر مشکل را حل کنند.

در افرادی که اضطراب اندازه آلت تناسلی کم یا متوسط است، تحقیق درباره اندازه متوسط آلت تناسلی یا پرسیدن از پزشک درباره این‌که میکروپینس چیست، می‌تواند کمک کند.

معمولاً پزشکان درمان را توصیه نمی‌کنند؛ مگر این‌که اندازه آلت در حالت خوابیده کمتر از ۴ سانتی‌متر و یا در حالت نعوظ کمتر از ۷.۵ سانتی‌متر باشد. متخصصین درباره تعداد مردانی که به دنبال جراحی برای بزرگ کردن آلت تناسلی هستند ابراز نگرانی می‌کنند. این افراد، اغلب اندازه متوسط آلت تناسلی مردان را نمی‌دانند.

زمان مراجعه به پزشک برای کوتاهی آلت تناسلی

حتماً باید این را در نظر داشته باشید که اگر اندازه آلت تناسلی کمتر از حالت معمول هم باشد، ممکن است که نیازی به درمان یا بزرگ کردن نداشته باشد.

طبق تحقیقی که روی ۶۷ مردی که به خاطر کوتاهی آلت تناسلی به دنبال درمان بوده‌اند انجام شد، مشخص شد که آلت هیچ‌کدام خیلی کوچک نبوده. (منبع) طبق گزارشی در سال ۲۰۱۹، انگیزه برای درمان به تصورات شخصی، ترس از نارضایتی، جلب رضایت دیگران و عوامل روان‌شناختی دیگر بستگی دارد. (منبع) بررسی در سال ۲۰۱۷ نشان داد که اکثر افراد با اطلاع از عوارض و خطرات درمان، از بزرگ کردن آلت تناسلی منصرف می‌شوند.

درمان کوتاهی آلت تناسلی، به‌خصوص با روش‌های تهاجمی و جراحی، فقط باید زمانی در نظر گرفته شود که در عملکرد آلت تناسلی اخلال ایجاد شده باشد. عملکرد آلت تناسلی زمانی دچار اخلال می‌شود که فرد به‌صورت ایستاده قادر به ادرار نباشد یا در دخول و ایجاد رابطه جنسی دچار مشکل شده باشد.

روش‌های درمان کوتاهی آلت تناسلی

روش‌های مختلفی برای افزایش اندازه و درمان کوتاهی آلت تناسلی تبلیغ می‌شوند که بسیاری از این روش‌ها غیرعلمی و اثبات نشده هستند. کارایی بسیاری از روش‌های جدید نیز هنوز در حد تئوری و نظریه است. فقط برخی از روش‌های افزایش اندازه آلت تناسلی مانند تزریق چربی، تزریق ژل و جراحی قطع لیگامان واقعاً در افزایش اندازه تأثیر دارند که حتی برخی از این درمان‌ها نیز موقتی هستند. برخی از روش‌های دیگر مانند تستسترون‌تراپی یا هورمون‌درمانی نیز، فقط در کودکان و قبل از بلوغ کارایی دارند و پس از آن در افزایش اندازه آلت تناسلی تأثیر نخواهد داشت. روش‌های افزایش اندازه و درمان کوتاهی آلت تناسلی شامل موارد زیر می‌شوند:

کاهش وزن

کاهش وزن

یکی از روش‌هایی که باعث می‌شود تا آلت تناسلی بزرگ‌تر دیده شود، کاهش وزن است. چربی‌های اضافه در ناحیه شرمگاهی و اطراف آلت تناسلی می‌تواند قسمتی از آلت را بپوشاند و باعث کوچک‌تر دیده‌شدن آن کند. با کاهش وزن می‌توان طول واقعی آلت تناسلی را مشاهده کرد. البته باید توجه داشت که کاهش وزن باعث افزایش اندازه بدنه آلت نمی‌شود و فقط باعث بزرگ‌تر دیده‌شدن آن می‌شود. در افرادی که اضافه‌وزن شدید دارند، کاهش وزن می‌تواند تأثیر بیشتری روی بزرگ‌تر دیده‌شدن آلت تناسلی بگذارد. فارغ از بلند‌تر دیده‌شدن آلت تناسلی، کاهش وزن می‌تواند باعث افزایش اعتمادبه‌نفس و سلامت عمومی بدن شده و گردش خون را افزایش دهد.

هورمون درمانی

هورمون درمانی

اگر کوتاهی آلت تناسلی در دوران نوزادی یا قبل از بلوغ تشخیص داده شود، می‌توان با هورمون درمانی اندازه آلت تناسلی را افزایش داد. با هورمون درمانی یا تستسترون تراپی می‌توان هورمون‌های لازم برای رشد را جایگزین هورمون‌های موجود کرد. البته قبل از آغاز هورمون درمانی باید تمامی عواملی مانند میزان هورمون‌های رشد، کم‌کاری تیروئید و نارسایی غدد فوق کلیوی که ممکن است باعث کمبود هورمون در بدن شده باشند را بررسی کرد. باتوجه ‌به تشخیص متخصص اورولوژی هورمون تستسترون در سه مرحله به بدن کودک تزریق می‌شود. هر مرحله در یک ماه انجام می‌شود و میزان تستسترون تزریقی حدود ۲۵ تا ۵۰ میلی‌گرم خواهد بود. در صورت نیاز ممکن است پزشک تزریق هورمون را ادامه دهد. تحقیقات نشان داده که هورمون درمانی در کودکان می‌تواند اندازه آلت تناسلی به مقدار قابل توجهی افزایش دهد (منبع).

مزایای هورمون درمانیمعایب هورمون درمانی
افزایش قطعی اندازه آلت تناسلی در کودکاندر بزرگسالان اندازه آلت تناسلی را تغییر نمی‌دهد
افزایش میزان اسپرماحتمال بروز عوارض قلبی‌عروقی
افزایش رشد در سایر ارگان‌ها مانند استخوان‌ها و عضلاتاحتمال بروز عوارض ناشناخته و ناسازگای بدن

تزریق ژل

تزریق ژل

می‌توان با کمک روش کم‌تهاجمی تزریق ژل، آلت تناسلی را بزرگ‌تر کرد. برای این درمان بهتر است از فیلرهای هیالورونیک اسید استفاده شود، چون در صورت نیاز قابل تجزیه و بازگشت هستند.

مزایای فیلرهای هیالورونیک اسید عبارت است از:

 • ایمن است.
 • باعث افزایش ۱۰-۲۰ درصدی قطر آلت می‌شود.
 • ماندگاری آن ۱۸ ماه الی ۴ سال (بسته به نوع ژل) است.
 • هیالورونیک اسید ماده‌ای طبیعی در بدن است.
 • بازگشت‌پذیر است (جزء جنبه‌های ایمن بودن هیالورونیک اسید)
 • تزریق آن خیلی سریع و فوری انجام می‌شود.
 • دوران نقاهت کوتاهی دارد.

بهتر است فردی که تزریق انجام داده تا ۱ هفته از رفتن به باشگاه خودداری کند و تا ۲ هفته رابطه جنسی نداشته باشد. حتماً توجه داشته باشید که تزریق ژل باعث افزایش قطر آلت تناسلی شده و تأثیری بر طول آلت ندارد.

مزایای تزریق ژلمعایب تزریق ژل
انجام سریع و سادهاحتمال بروز حساسیت
ماندگاری بالاتراحتمال جابه‌جایی ژل در زیر پوست آلت
افزایش قطر آلت تناسلیعدم افزایش طول آلت تناسلی

ترزیق چربی

ترزیق چربی

یکی از روش‌های افزایش قطر آلت تناسلی، برداشتن چربی از قسمتی از بدن و تزریق آن به بدنه آلت تناسلی است. بزرگ کردن آلت تناسلی با تزریق چربی (که به آن فالوپلاستی نیز گفته می‌شود)، با پیوند چربی تصفیه شده قسمتی از بدن بیمار به بدنه آلت تناسلی انجام می‌شود. استفاده از چربی بدن فرد باعث می‌شود که خطر واکنش آلرژیک وجود نداشته باشد و فیلر مورد استفاده ۱۰۰% طبیعی باشد. با این وجود، گاهی اوقات نتایج حاصله چشمگیر نیست. ممکن است کمی از چربی‌ها یکدست پخش نشوند یا توسط بدن جذب شوند. توجه داشته باشید که تزریق چربی فقط قطر آلت را افزایش می‌دهد و تأثیری روی طول آلت تناسلی ندارد.

مزایای تزریق چربیمعایب تزریق چربی
افزایش قطر آلت تناسلیاحتمال نیاز به تزریق دوباره
افزایش اعتمادبه‌نفسنیاز به یک منبع چربی در بدن
روشی بسیار ایمن و بدون حساسیتعدم افزایش طول آلت تناسلی

انواع جراحی بزرگ کردن آلت تناسلی

برای افزایش اندازه آلت تناسلی به ندرت به جراحی آلت تناسلی نیاز است و معمولاً فقط برای مردانی که آلت تناسلی‌شان عملکرد خود را در اثر یک سانحه یا یک عارضه از دست داده است، انجام می‌شود. جراحی‌های مختلفی برای افزایش اندازه آلت تناسلی تبلیغ می‌شوند که برخی از آن‌ّها عوارض بالایی دارند یا اثبات نشده هستند. برخی پزشکان ممکن است نصب پروتز برای افزایش اندازه آلت تناسلی را پیشنهاد کنند، اما جراحی پروتز برای اختلال نعوظ به کار می‌رود و طول آلت تناسلی را افزایش نمی‌دهد. معمول‌ترین نوع جراحی افزایش اندازه آلت تناسلی جراحی قطع لیگامان است، اما ممکن است در شرایط آسیب‌دیدگی یا اختلال عملکرد شدید آلت تناسلی اقدام به بازسازی آلت با فالوپلاستی شود.

یکی از روش‌های رایج افزایش طول آلت تناسلی جراحی قطع لیگامان آلت تناسلی است.

جراحی قطع لیگامان، با قطع رباط ساسپنسور در آلت تناسلی باعث افزایش طول آلت در حالت خوابیده می‌شود. این رباط، آلت تناسلی را به استخوان شرمگاهی متصل می‌کند. در این جراحی، جراح این لیگامان را قطع می‌کند و پوست شکم را به بدنه آلت پیوند می‌زند. با قطع کردن این لیگامان، آلت بزرگ‌تر به نظر می‌رسد، چون قسمت بیشتری از آن آویزان می‌شود. اگرچه این جراحی باعث می‌شود که قسمت بیشتری از آلت تناسلی در حالت خوابیده آویزان شود، اما طول آلت تناسلی را واقعاً افزایش نمی‌دهد. همچنین ممکن است جراح راه‌های دیگری مانند برداشتن چربی اطراف آلت تناسلی را پیشنهاد دهد. چنین کاری ممکن است باعث شود که آلت تناسلی بزرگ‌تر به نظر برسد، اما باز هم باعث افزایش واقعی طول آلت تناسلی نخواهد شد. این روش باعث افزایش اعتمادبه‌نفس و لذت بیشتر از رابطه جنسی می‌شود.

جراحی قطع لیگامان

یکی از روش‌های رایج افزایش طول آلت تناسلی جراحی قطع لیگامان آلت تناسلی است.

جراحی قطع لیگامان، با قطع رباط ساسپنسور در آلت تناسلی باعث افزایش طول آلت در حالت خوابیده می‌شود. این رباط، آلت تناسلی را به استخوان شرمگاهی متصل می‌کند. در این جراحی، جراح این لیگامان را قطع می‌کند و پوست شکم را به بدنه آلت پیوند می‌زند. با قطع کردن این لیگامان، آلت بزرگ‌تر به نظر می‌رسد، چون قسمت بیشتری از آن آویزان می‌شود. اگرچه این جراحی باعث می‌شود که قسمت بیشتری از آلت تناسلی در حالت خوابیده آویزان شود، اما طول آلت تناسلی را واقعاً افزایش نمی‌دهد. همچنین ممکن است جراح راه‌های دیگری مانند برداشتن چربی اطراف آلت تناسلی را پیشنهاد دهد. چنین کاری ممکن است باعث شود که آلت تناسلی بزرگ‌تر به نظر برسد، اما باز هم باعث افزایش واقعی طول آلت تناسلی نخواهد شد. این روش باعث افزایش اعتمادبه‌نفس و لذت بیشتر از رابطه جنسی می‌شود.

مزایای جراحی قطع لیگامانمعایب جراحی قطع لیگامان
افزایش عملکرد آلت تناسلیاحتمال پیوند دوباره لیگامان‌ها
افزایش اعتمادبه‌نفساحتمال نیاز به جراحی مجدد پس از یک مدت
افزایش ۲ تا ۳ سانتی‌متری طول ظاهری آلت تناسلیباقی‌ماندن اسکار و زخم در محل جراحی

 

جراحی فالوپلاستی در موارد بسیار نادر انجام می‌شود و آخرین راه برای افزایش اندازه آلت تناسلی است. معمولاُ این جراحی را در افرادی که تقاضای تغییر جنسیت دارند انجام می‌دهند، چرا که در این جراحی آلت تناسلی از ابتدا ساخته شده و بازسازی می‌شود. در انجام این جراحی معمولاً از پوست و بافت‌های روی ساعد دست، ران یا شکم برای بازسازی آلت تناسلی استفاده می‌شود.

دوران نقاهت فالوپلاستی دشوار و پیچیده است و معمولاً فرد باید در بیمارستان بستری شود تا خونرسانی به آلت تناسلی و روند بهبودی بررسی شود. ممکن است موقتاً از کاتتر (سوند) برای تخلیه ادرار استفاده شود. مراقبت از زخم و عدم حرکت قسمت بازسازی‌شده در دوران نقاهت ضروری است. توجه داشته باشید که از این روش تنها زمانی که بافت آلت تناسلی نقص شدیدی داشته باشد، مثلاً در آنومالی‌های مادرزادی، تروما (آسیب شدید) یا بعد از جراحی‌های مربوط به سرطان استفاده می‌شود.

مزایای جراحی قطع لیگامان

معایب جراحی قطع لیگامان

افزایش اندازه آلت تناسلی

هزینه بالا

بازسازی آلت تناسلی

عوارض زیاد

بازگشت عملکرد آلت تناسلی

پیچیدگی بالای جراحی

 

روش‌های درمانی غیرعلمی کوتاهی آلت تناسلی

روش‌های درمانی غیرعلمی کوتاهی آلت تناسلی

اکثر روش‌هایی که برای بزرگ کردن آلت تناسلی تبلیغ می‌شوند، تأثیری ندارند. حتی برخی از آن‌ها باعث آسیب دائمی به آلت تناسلی می‌شوند. در این‌جا به برخی از روش‌ها و محصولات معروف اشاره شده است:

 • قرص و لوسیون: این محصولات حاوی ویتامین، مواد معدنی، گیاهان دارویی و هورمون هستند و تولیدکننده ادعا دارد که باعث بزرگ شدن آلت خواهند شد. هیچ‌کدام از این محصولات اثر مثبت اثبات‌شده‌ای ندارند و حتی برخی از آن‌ها بسیار مضر هستند.
 • دستگاه وکیوم: چون پمپ‌ها خون را به داخل آلت تناسلی می‌کشند، باعث حجیم شدن آلت می‌شوند و برای درمان مشکلات نعوظ مورد استفاده قرار می‌گیرند. دستگاه وکیوم باعث بزرگ شدن موقتی آلت تناسلی می‌شود؛ اما استفاده مکرر یا مداوم از آن باعث آسیب به بافت‌های کشسانی آلت و شلی آلت در حالت نعوظ خواهد شد.
 • ورزش: این تمارین که گاهی اوقات جلکینگ نامیده می‌شود، با کمک دست انجام می‌شود و خون از انتهای آلت به سمت بالا کشیده می‌شود. اگرچه این روش ایمن‌تر از سایر روش‌هاست، اما از لحاظ علمی اثبات‌شده نیست. همچنین ممکن است باعث ایجاد اسکار، درد و بدشکلی شود.
 • اکستندر: کشش با کمک ابزار کششی (اکستندر)، که تراکشن نیز نامیده می‌شوند، انجام می‌شود تا کشش ملایمی اعمال شود. تحقیقات اندکی نشان داده‌اند که این ابزار باعث افزایش ۱ تا ۲ سانتی‌متری طول آلت تناسلی می‌شوند. با این حال، کار با آن‌ها ناراحت‌کننده است. همچنین باید چندین ماه، روزی ۴ تا ۶ ساعت از آن‌ها استفاده کرد تا به نتیجه رسید. برای اطلاع از کارآمدی و ایمنی استفاده از اکستندر و کشش، باید تحقیقات بیشتری انجام شود.

برخی از جراحان، جراحی زیبایی بزرگ کردن آلت تناسلی را با کمک روش‌های مختلفی انجام می‌دهند. با این حال، این جراحی بحث برانگیز بوده و بسیاری از متخصصین آن را غیر ضروری تلقی می‌کنند. حتی در برخی موارد ممکن است خطرناک بوده و باعث آسیب دائمی شود. این جراحی‌ها آزمایشی هستند. تحقیقات کافی در زمینه جراحی بزرگ کردن آلت تناسلی که خطرات و مزایای آن را دقیق مشخص کند انجام نشده است. برخی از جراحی‌های آزمایشی برای افزایش طول و قطر آلت تناسلی عبارت‌اند از:

 • پیوند بافت: روش دیگری برای افزایش طول یا قطر آلت تناسلی پیوند بافت است. در این روش یک تکه پوست و چربی (گرافت)، از قسمتی از بدن جدا می‌شود. این گرافت به بدنه آلت تناسلی پیوند زده می‌شود. گاهی اوقات از مواد دیگری برای پیوند استفاده می‌شود. ایمنی و تأثیر هیچ‌کدام از این روش‌ها اثبات نشده است. این روش‌ها ممکن است باعث عفونت یا اسکار شوند که منجر به بدشکلی آلت تناسلی خواهد شد. همچنین ممکن است باعث بروز مشکلات نعوظ شود.
 • پروتز آلت تناسلی: در این روش، پروتزی در زیر پوست آلت قرار داده می‌شود تا قطر آلت افزایش پیدا کند. ممکن است عفونت و مشکلات مربوط به پروتز باعث شوند تا لازم باشد پروتز با کمک جراحی مجدد برداشته شود. ممکن است آلت کوتاه، کج یا دچار اسکار شود. همچنین ممکن است این جراحی باعث بروز مشکلات نعوظ شود.

کلام آخر

نگرانی و استرس درباره اندازه آلت تناسلی بسیاری از مردان را درگیر خود کرده است. بسیاری از مردان فکر می‌کنند که آلت‌شان اندازه‌ای بسیار کوچک‌تر از دیگران و حالت نرمال دارد و به همین دلیل به دنبال روش‌های افزایش اندازه آلت تناسلی می‌گردند. در حالی که روش‌ها و محصولات مختلفی امروزه تبلیغ می‌شوند که ادعا می‌کنند در افزایش اندازه آلت تناسلی مؤثر هستند، اما در حقیقت بیشتر این روش‌ها اثبات نشده و غیراصولی هستند و ممکن است حتی باعث آسیب به آلت تناسلی شوند. کاهش وزن می‌تواند باعث از بین رفتن چربی‌های اطراف آلت تناسلی شده و اندازه آن را بزرگ‌تر از قبل نشان دهد. روش‌های دیگری نیز مانند تزریق ژل، تزریق چربی و برخی جراحی‌ها مانند جراحی قطع لیگامان می‌توانند باعث افزایش اندازه آلت تناسلی شوند. اگر در مورد اندازه آلت تناسلی خود نگران هستید و فکر می‌کنید نمی‌توانید با این موضوع کنار بیاید، بهتر است که ابتدا روی واقع‌بینی خود از نتایج درمان‌های مختلف کار کنید، چرا که انتظار افزایش اندازه بیشتر از ۲ یا ۳ سانتی‌متری در این روش‌ها غیرمعقول است.

سوالات متداول

آیا کوچکی و کوتاهی آلت تناسلی باعث نازایی می‌شود؟

خیر، کوچکی و کوتاهی آلت تناسلی لزوماً باعث ناباروری و نازایی نمی‌شود. نازایی در مردان معمولاً در اثر ایجاد اخلال در تولید اسپرم، تولید اسپرم‌های با تحرک پایین و مشکلات هورمونی ایجاد می‌شود و کوتاهی آلت تناسلی تأثیر مستقیمی در ناباروری ندارد.

آیا کوچکی و کوتاهی آلت تناسلی در کیفیت رابطه جنسی تأثیر دارد؟

خیر، کوچکی یا کوتاهی آلت تناسلی در کیفیت رابطه جنسی تأثیر ندارد و می‌توان با یک آلت تناسلی کوچک هم رابطه باکیفیت و رضایت‌بخشی را داشت.

آیا آلت تناسلی با اندازه ۱۰ سانتی‌متر برای برقراری رابطه کافی است؟

بله، آلت تناسلی با اندازه ۱۰ سانتی‌متر برای برقراری رابطه جنسی کافی است.

کوچکی آلت تناسلی در منزل درمان می‌شود؟

خیر، هیچ روش اثبات شده‌ای برای افزایش اندازه یا درمان کوچکی آلت تناسلی به جز تزریق ژل، تزریق چربی و جراحی وجود ندارد. البته کاهش وزن می‌تواند باعث بزرگ‌تر دیده‌شدن آلت تناسلی شود.

آلت تناسلی تا چه سنی رشد می‌کند؟

آلت تناسلی در دوران بلوغ بیشترین رشد را دارد. برخی از پسرها در حدود ۹ سالگی و برخی دیگر در ۱۵ سالگی بلوغ را شروع می‌کنند. معمولاً در پایان بلوغ، حدود ۱۳ تا ۱۹ سالگی، آلت تناسلی به اندازه مورد انتظار خود می‌رسد.

کوتاهی آلت تناسلی با چه غذاهایی درمان می‌شود؟

هیچ غذای خاصی وجود ندارد که بتواند اندازه آلت تناسلی را افزایش دهد. اندازه آلت تناسلی توسط ژنتیک تعیین می شود و تنها با رژیم غذایی قابل تغییر نیست. با این حال، حفظ یک رژیم غذایی و سبک زندگی سالم می‌تواند به بهبود سلامت کلی و عملکرد جنسی کمک کند.

آیا امکان افزایش اندازه آلت تناسلی با روغن‌ها و کرم‌های موضعی امکان‌پذیر است؟

خیر، امکان افزایش اندازه آلت تناسلی با روغن‌ها و کرم‌های موضعی وجود ندارد.

چه چیزهایی باعث کوچکی آلت تناسلی می‌شوند؟

دلایل بروز کوچکی آلت تناسلی بیشتر به ژنتیک و میزان هورمون‌ها در زمان رشد بستگی دارد. برخی اختلالات هورمونی نیز می‌توانند باعث شوند تا مغز هورمون کافی برای تحریک بیضه‌ها تولید نکند.

آیا قد روی اندازه آلت تناسلی تأثیر دارد؟

هیچ مدرک علمی برای اثبات ارتباط قد با اندازه آلت تناسلی وجود ندارد. قد مردان اندازه آلت تناسلی را تعیین نمی کند.

مقالات مرتبط

تماس با ما