آدرس مطب : تهران – خيابان مطهرى – خيابان فجر – روبروى بيمارستان جم- كوچه شهيد نظرى – ساختمان زهره – طبقه ٥ – واحد ١٦

جراحی بزرگ کردن آلت تناسلی

جراحی بزرگ کردن آلت تناسلی

جراحی بزرگ‌کردن آلت تناسلی صرفاً برای مردانی در نظر گرفته می‌شود که آلتشان کارایی یک آلت تناسلی سالم را ندارد یعنی مشکل در عمل دخول حین رابطه جنسی و دفع ادرار در حالت ایستاده. جراحی روی مردانی که آلتشان سالم و در بازه طبیعی است انجام نمی‌شود.

دقت کنید که شواهد علمی ‌قوی‌ای پشت روش‌های غیرجراحی برای افزایش طول آلت تناسلی وجود ندارد. اگر چه که هیچ سازمان پزشکی‌ای عمل جراحی روی آلت تناسلی صرفاً برای اهداف زیبایی را توصیه نمی‌کند. در نظر داشته باشید که جراحی صرفاً طول آلت را بزرگ می‌کند، اما برای افزایش قطر آلت چند گزینه غیرجراحی هم وجود دارد.

چرا ممکن است به جراحی بزرگ‌کردن آلت تناسلی نیاز باشد؟

این ترس که مبادا آلتتان خیلی کوچک به نظر برسد یا برای ارضای شریک عاطفی‌تان حین رابطه جنسی، زیادی کوچک باشد موضوع رایجی است. اما اکثر مردانی که فکر می‌کنند آلتشان کوچک است در حقیقت آلت‌هایی با اندازه نرمال دارند. مواردی که در آن جراحی بزرگ‌کردن آلت تناسلی ممکن است توصیه شود عبارتند از:

آلت نهفته یا پنهان

آلت دفن یا پنهان_شده

آلت دفن‌شده یعنی آلتی که زیر پوست شکم، ران یا کیسه بیضه پنهان یا به اصطلاح مدفون شده است. این بیماری می‌تواند مادرزادی باشد یا با افزایش سن بروز پیدا کند. افرادی که از این بیماری رنج می‌برند اغلب به سراغ جراحی می‌روند تا آلت خود را به حالت نرمال بازگردانند. همان طور که پیش‌تر اشاره شد، این کارکردها شامل توانایی دفع ادرار در حالت ایستاده و توانایی دخول حین رابطه جنسی است.

کوچک‌آلتی یا میکرو‌پینس

کوچک‌آلتی

آلت صرفاً زمانی کوچک تلقی می‌شود که در حالت نعوظ کمتر از ۷.۵ سانتی متر باشد. این عارضه نوعی بیماری مادرزادی به نام کوچک‌آلتی است. خیلی از مردان تصور اغراق آمیزی نسبت به اندازه “نرمال یا معمول” آلت تناسلی دارند. طول آلت نعوظ‌نیافته خیلی دقیق نمی‌تواند طول آلت را در حالت نعوظ پیش‌بینی کند. اگر آلت شما در حالت نعوظ ۱۳ سانتی‌متر یا بلندتر است، طول نرمالی دارد.

عدم رضایت از اندازه آلت

در خیلی از موارد اما افرادی که به دنبال جراحی بزرگ کردن آلت تناسلی هستند از ظاهر آلتشان راضی نیستند. اگرچه می‌توانند دفع ادرار در حالت ایستاده داشته باشند یا حین رابطه جنسی دخول انجام دهند، اما هم‌چنان نگرانند که آلتشان به اندازه کافی بلند یا قطور نیست. آن‌ها فکر می‌کنند که هم طول و هم قطر کافی نیست. معمولاً آلتی با اندازه ۱۰ سانتی‌متر و بیشتر به علت عوارض جدی و عدیده، کاندید جراحی نیست.

مردان علیرغم داشتن آلتی با اندازه نرمال، به چند دلیل از اندازه آن ناراضی هستند. دو دلیل اصلی عبارت‌اند از:

  • اختلال ترس از بدشکلی یا بدریخت‌پنداری آلت (Penile Dysmorphophobia Disorder): این حالت شکلی از اختلال بدریخت‌انگاری بدن است. افرادی که از PDD رنج می‌برند یقین دارند که آلتشان از حالت واقعی‌اش کوچکتر است و معتقدند که آلت افراد دیگر بزرگتر از اندازه واقعی آن است. PDD می‌تواند به افسردگی و حتی مشکلاتی در نعوظ منجر شود.
  • اضطراب کوچکی آلت (Small Penis Anxiety) که نوعی اضطراب است: افراد مبتلا به SPA در موقعیت‌هایی که دیگران ممکن است آلتشان را ببینند (مثلاً در رختکن یا حین رابطه جنسی) دچار اضطراب می‌شوند چون نگرانند که آلتشان مبادا از حالت طبیعی کوچکتر باشد.

توصیه می‌شود که گزینه‌های موجود دیگر مثل مشاوره روان‌شناختی را برای این مسائل دنبال کنید. اگر طول آلت حین نعوظ بین ۸ تا ۱۰ سانتی متر است، آن گاه جراحی ممکن است توصیه شود. در این موارد، اول باید از یک اورولوژیست باتجربه مشاوره تخصصی بگیرید. اما برای افزایش قطر چندین گزینه غیرجراحی ایمن هم وجود دارد.

درمان‌های جراحی برای آلت نهفته یا پنهان

درمان آلت نهفته می‌تواند هم در کودکان و هم در بزرگسالان چالش‌برانگیز باشد. درمان بستگی به علت زمینه‌ای آن دارد. در نوزادان و کودکان، گاهاً این بیماری خودش خود به خود بهبود می‌یابد. برای درمان آلت نهفته، پزشک شما سعی می‌کند بافت‌های چربی‌ مشکل ساز را از میان بردارد؛ ولی اگر این درمان موفقیت آمیز نبود، نوعی جراحی به نام جراحی قطع لیگامان توصیه می‌شود.

حذف بافت چربی

اگر آلت نهفته به خاطر چاقی مفرط به وجود آمده، اولین خط درمان طبیعتاً کاهش وزن خواهد بود. اگر مشکل ادامه پیدا کرد، متخصصین اورولوژی به سراغ گزینه‌های تهاجمی‌تر می‌روند تا بافت چربی را از میان بردارند و آلت را از حالت دفن‌شده خارج کنند. این جراحی‌ها عبارت‌اند از:

  • لیپوساکشن: که به معنای برداشتن سلول‌های چربی به وسیله‌ی دستگاه مکنده است که از طریق برش‌های کوچک در ناحیه مورد نظر انجام می‌شود.
  • ابدومینوپلاستی: این جراحی برای حذف چربی و پوست اضافی از ناحیه شکم انجام می‌شود. به آن تامی تاک هم گفته می‌شود.
  • پانولکتومی ‌یا حذف پانوس: پانوس یعنی حذف پوست و بافت چربی اضافی‌ای که از ناحیه تناسلی و یا ران‌ها آویزان است.
  • اسکیوتئونکتومی یا حذف بافت چربی بالای ناحیه شرمگاهی
  • پیوند پوست برای پوشاندن نواحی‌ای از آلت که پوشش پوستی کافی در آن وجود ندارد.

جراحی قطع لیگامان

در همه مردان بخشی از آلت در خارج از بدن دیده نمی‌شود و به داخل بدن امتداد می‌یابد. این قسمت پنهان از طریق بافت اتصال دهنده به نام لیگامان‌ به استخوان شرمگاهی متصل می‌شود. جراحی قطع لیگامان مبنای جراحی افزایش طول آلت تناسلی است که در طی پروسه آن بخشی از لیگامان‌های آلت قطع می‌شود. این باعث می‌شود که بخشی از آلت «پنهان» به سمت پایین و خارج از بدن حرکت کند. در نتیجه، قسمت مشهود آلت افزایش پیدا می‌کند.

اگر این جراحی توسط جراح متبحر انجام شود نتیجه ی آن تا حد زیادی بستگی به نسبت بین قسمت مشهود با قسمت پنهان آلت هر شخص دارد. از آن جایی که اندازه تنه‌ی آلت با جراحی قطع لیگامان تغییری نمی‌کند بلکه نسبت بین قسمت‌های مشهود و پنهان تغییر پیدا می‌کند، تأثیر جراحی قبل از نعوظ قابل توجه‌تر خواهد بود؛ و می‌توان افزایشی در حدود ۲ الی ۳ سانتی متر را انتظار داشت که بستگی به مراقبت های بعد از عمل نیز دارد. اما افزایش طول در حالت نعوظ‌ اتفاق نخواهد افتاد.

نتایج جراحی قطع لیگامان به جهت افزایش طول آلت، در بلند مدت نتایج مختلفی داشته است. دلیل این مسئله پژوهش‌های اندکی است که در این باره انجام شده است. با این حال گزارش بیماران حاکی از نتایج ماندگار به شرط رعایت مراقبت های بعد از عمل می‌باشد. دقت کنید که در برخی موارد این جراحی احتمال بازگشت پذیری دارد.

روش جراحی قطع لیگامان

قبل از شروع جراحی، به بیمار داروی بی‌هوشی تزریق می‌شود. وقتی که داروی بی‌هوشی تاثیر کرد، جراح در بالای قاعده آلت یا در ناحیه شرمگاهی برش ایجاد می‌کند. پس از برش، جراح لایه‌های بافت را بادقت می‌شکافد تا به لیگامان برسد. این لیگامان قاعده آلت را به استخوان شرمگاهی متصل می‌کند.

سپس جراح لیگامان را قطع می‌کند. این مرحله باعث می‌شود تا قسمتی از آلت که در حالت عادی داخل بدن پنهان است، نمایان شده، و در نتیجه طول نعوظ نیافته آلت افزایش پیدا کند.

در آخر، شکاف با بخیه بسته می‌شود. این جراحی معمولاً بین ۱ تا ۲ ساعت طول می‌کشد.

درمان جراحی برای کوچک‌آلتی

وقتی درمان در سنین پایین‌تر انجام شود نتایج بهتری به همراه خواهد داشت. سن کودک، سابقه پزشکی او، و شدت بیماری تعیین خواهند کرد که کدام گزینه‌های درمانی مناسب‌تر خواهند بود.

در بسیاری از موارد هورمون درمانی را می‌توان در سنین پایین شروع کرد. این درمان به افزایش رشد آلت کمک می‌کند. درمان با دوره ی کوتاهی از تجویز تستوسترون شروع میشود تا مشخص شود آلت تا چه اندازه به درمان پاسخ می‌دهد. این هورمون می‌تواند به آلت تزریق و یا به صورت ژل یا پماد مستقیما روی آلت استعمال شود. تستوسترون‌درمانی می‌تواند به افزایش رشد آلت در نوزادی نیز کمک کند اگرچه شواهد کمی ‌مبنی بر اثربخشی آن در دوران بلوغ و بزرگسالی وجود دارد. اگر تستوسترون موثر نبود،ممکن است از سایر روش های هورمون درمانی استفاده شود.

فالوپلاستی

فالوپلاستی

فالوپلاستی نوعی جراحی است که برای ساخت یا بازسازی یک آلت جدید استفاده می‌شود. اگر بیمار به هورمون درمانی پاسخ ندهد، فالوپلاستی به عنوان آخرین گزینه برای درمان کوچک‌آلتی استفاده می‌شود. فالوپلاستی می‌تواند در مورد مردان ترنس و یا افرادی که به دنبال جراحی تغییر جنسیت هستند نیز استفاده شود. معمولاً فالوپلاستی با استفاده از بافت پیوندی پوست که از نواحی ساعد، ران و یا شکم برداشته می‌شود انجام می‌گیرد.

هدف از این جراحی ساخت یک آلت با ظاهر و کارکرد مطلوب است. البته جراحی‌های دیگری هم شاید برای بهبود هرچه بیشتر نتایج استفاده شود مانند جراحی مجاری ادار (ساخت پیشاب‌راه) و تعبیه پروتزهای آلت برای کارکرد نعوظ.

فالوپلاستی نوعی جراحی پیچیده است که خطرات و عوارض خاص خودش را دارد که عبارتند از عفونت، ایجاد اسکار یا جای زخم، بی‌حسی در ناحیه، و عوارضی مربوط به پیوند بافت. در ضمن نیاز به ارزیابی دقیق، مشاوره پیش از جراحی، و همکاری با تیم جراحی ماهری دارد که در انجام جراحی‌های تغییر جنسیت تجربه بالایی دارند.

تعبیه پروتز

پروتزهای آلت در اغلب موارد برای تکمیل جراحی فالوپلاستی و یا برای درمان اختلال شدید نعوظ استفاده می‌شوند.

در امتداد تنه‌ی آلت دو بافت اسفنجی به نام کورپوس کاورنوس (corpus cavernosum) وجود دارد. این بافت‌ها هنگام تحریک غریزه جنسی با خون پر می‌شوند که باعث نعوظ و سفت شدن آلت می‌گردد. در افرادی که نمی‌توانند نعوظ داشته باشند، این بافت‌ها با پروتزهایی پر می‌شوند تا به نعوظ کمک کنند. همچنین از پروتزهای آلت برای ساخت یک آلت کامل در فالوپلاستی استفاده می‌شود. پروتز آلت از سیلیکون نرم ساخته شده است و در بدن مشهود نیست. ممکن است تعدادی اسکار یا جای زخم بخیه روی آلت باقی بماند اما معمولاً مشخص نیستند. بر حسب نوع پروتز مورد استفاده، این پروتزها می‌توانند بین ۱۰ سال تا یک عمر دوام بیاورند. اغلب مردانی که پروتز آلت دارند و همچنین شریک جنسی آن‌ها، از این وسیله رضایت داشته‌اند. در واقع، پروتزهای آلت بالاترین نرخ رضایت را در بین تمام درمان‌های اختلال نعوظ دارند. بر اساس مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۹ انجام شده، پروتزهای آلت می‌توانند منجر به افزایش طول آلت تناسلی شوند. در این میان پروتز‌های سه تکه بالاترین میزان افزایش طول را داشته‌اند که در حدود ۱ سانتیمتر می‌باشد.

روش‌های افزایش قطر آلت تناسلی

نمی‌توان قطر آلت را از طریق جراحی بزرگ کرد. اما در این جا چند گزینه غیرجراحی وجود دارد که عرض یا قطر آلت را افزایش می‌دهند. دقت داشته باشید که هیچ کدام از این گزینه‌ها دائمی ‌نیست و نتایج درمانی بعد از یک دوره مشخص به حالت اولیه باز می‌گردد. در واقع، هیچ گزینه دائمی‌ای برای افزایش قطر آلت وجود ندارد.

افزایش قطر آلت تناسلی با ژل یا فیلر

بزرگ‌کردن آلت تناسلی با فیلرهای پوستی تزریق ژل یا فیلر در آلت با استفاده از محصولاتی که اثربخشی‌شان در زیبایی گونه و چانه ثابت شده (مانند هیالورونیک اسید، هیدورکسی آپاتیت کلسیم، یا هر دو با هم) یکی از گزینه‌های مهم برای افزایش ضخامت یا قطر آلت است. این تزریقات قطر آلت را هم در حالت نعوظ و هم در حالت پیش از نعوظ افزایش می‌دهند. اکثر آقایان به علت اثربخشی فوری، این روش را ترجیح می‌دهند. در نتیجه، این روش موجب افزایش قطر و ظاهری متقارن و مطلوب می‌شود و اثرات بلند مدت دارند، چراکه این نوع ژل ها به صورت طبیعی طی یک الی دو سال یا حتی بیشتر توسط بدن جذب می‌شوند. یک مطالعه بالینی در سال ۲۰۲۱ گزارش کرد که تنها ۴.۳% از بیماران در شش ماه اول دچار عوارض شده‌اند. اگرچه این عوارض اکثر موارد خفیف بود که یا خود به خود و یا به کمک پزشک رفع شدند. این تحقیق نشان داد که پزشکانی که از میکروکانولا برای نواحی تزریق استفاده کردند این خطرات را کاهش دادند. یکی از سؤالاتی که طبیعتاً در مورد افزایش قطر آلت تناسلی با تزریق ژل پیش می‌آید این است که به چه مقدار ژل نیاز خواهد بود. معمولاً برای به‌دست‌آمدن نتایج مطلوب نیاز به تزریق مقدار بیشتری از ژل در آلت، نسبت به مقدار موردنیاز برای حجم دادن به گونه یا لب است. اما میزان دقیق ژل مورداستفاده بستگی به تمایل فرد دارد که تا چه اندازه افزایش قطر داشته باشد. همچنین طول طبیعی آلت و نسبت بین اندازه کلاهک آلت با تنه آلت نیز در مقدار ژل مصرفی موثر است. هرچه طول آلت بیشتر باشد نیاز به تزریق ژل بیشتری است.

افزایش قطر آلت تناسلی با تزریق چربی

در این درمان، درمانگر به کمک لیپوساکشن چربی را خارج می‌کند و سپس آن را به آلت تزریق می‌کند تا قطر آن را افزایش دهد. بزرگ‌کردن آلت تناسلی به کمک تزریق چربی نوعی جراحی پلاستیک کم‌تهاجمی ‌است که برای بزرگ‌کردن قطر آلت استفاده می‌شود. در این جراحی زیبایی، از لیپوساکشن برای برداشتن سلول‌های چربی استفاده می‌شود که در مراحل بعدی تصفیه و در آلت تزریق می‌شوند. نتایج این جراحی به دلیل بازجذب طبیعی چربی متغیر و غیرقابل پیش‌بینی است. ماندگاری این جراحی یک سال است. تزریق چربی برای بزرگ‌کردن آلت تناسلی توصیه نمی‌شود چون ممکن است به نتایج نامطلوب و عوارض منجر شود.

باورهای غلط بزرگ‌کردن آلت تناسلی

باورهای غلط بزرگ‌کردن آلت تناسلی امروزه، تعداد مردانی که به دنبال تکنیک‌ها و جراحی‌های بزرگ‌کردن آلت تناسلی می‌گردند رو به افزایش است. اما وجود این جراحی‌ها یک سری باور غلط را با خود به همراه داشته است. در این جا چند باور غلط را بررسی می‌کنیم:

اگر تبلیغات تلویزیونی کاری کرده‌اند که شما به دنبال مکمل، قرص یا هر راه دیگری برای افزایش قطر آلتتان رفته‌اید بهتر است در ایده خود تجدیدنظر کنید. این درمان‌ها یا داروها اثری ندارند و در ضمن عوارضی هم به همراه دارند و اکثرشان کلاه‌برداری برای خالی‌کردن جیب شماست.

بر خلاف باور عامه، کشش آلت به کمک وزنه اثری ندارد. البته گاهاً می‌توانید آلتتان را با آویزان کردن وزنه از آن بکشید اما کاری بسیار زحمت‌بر است. شاید بستن وزنه به آلت برای بیش از هشت ساعت در روز به مدت چندین ماه باعث افزایش طول آلت شما بشود، اما از نظر پزشکی ثابت یا توصیه نشده است. در واقع این کار احتمال آسیب به آلت را هم افزایش می‌دهد.

پمپ‌های خلأ استوانه‌هایی هستند که هوا را می‌مکند. در این روش، آلت در پمپ قرار می‌گیرد و خون بیشتری را به سمت خودش می‌کشد، که باعث می‌شود آلت به حالت نعوظ رسیده و کمی‌بزرگ‌تر شود. سپس، آلت با نوعی حلقه تنگ بسته می‌شود تا نگذارد خون به عقب بازگردد. صد البته که نعوظ تا زمانی ادامه پیدا می‌کند که حلقه به دور آلت بسته شده و البته استفاده بیشتر از ۲۰ دقیقه می‌تواند به بافت آلت آسیب وارد کند.

جمع‌بندی

موضوع بزرگ‌کردن آلت تناسلی مسئله حساسی است که نیاز به بررسی دقیق و اشاعه مسئولانه اطلاعات دارد. اگرچه شاید افراد انگیزه‌ها و دغدغه‌های خاص خودشان را راجع به اندازه آلت داشته باشند، اما باید به موضوع با دقت، احترام و تمرکز روی ایمنی فردی نگاه کرد. این مقاله تلاش کرد دیدی کلی راجع به رویکردهای مختلف بزرگ‌کردن آلت تناسلی به شما ارائه دهد و بر اهمیت انتظارات واقع‌بینانه از طریق پژوهش‌های علمی ‌و مشاوره با متخصصین متبحر تاکید نماید. در آخر، تقویت خویشتن‌پذیری، حس مثبت نسبت به بدن، و بحث آزاد راجع به سلامت جنسی همگی می‌توانند به ذهنیتی سالم‌‎تر و کلاً بهروزی فرد کمک کنند. یادتان باشد که حتماً باید ایمنی، سلامت روان‌‍شناختی، و تصمیم‌گیری آگاهانه را قبل از هر گونه مداخله پزشکی در اولویت قرار دهید.

سوالات رایج

میانگین اندازه آلت تناسلی چقدر است؟

یک آلت نعوظ‌نیافته به طور میانگین طولی معادل ۹ سانتی‌متر دارد، و طول آلت نعوظ یافته به طور میانگین ۱۳ سانتی‌متر است. اندازه‌ی قطر آلت نیز به ترتیب قبل و بعد از نعوظ ۹ سانتی‌متر و ۱۱ سانتی‌متر است.

آیا جراحی بزرگ‌کردن آلت تناسلی باعث ناباروری می‌شود؟

هیچ کدام از جراحی‌های بزرگ‌کردن آلت تناسلی اثری روی باروری و توانایی رابطه جنسی فرد ندارند.

آیا جراحی بزرگ‌کردن آلت تناسلی باعث عدم نعوظ می‌شود؟

در اکثر موارد، عوارضی مثل اختلال نعوظ موقتی بوده و پس از چند هفته بهبود می‌یابد. اما بزرگ‌کردن آلت تناسلی در موارد نادری باعث اختلال نعوظ شده است.

آیا نتایج جراحی بزرگ‌کردن آلت تناسلی دائمی ‌است؟

نتایج تعبیه پروتز دائمی ‌است. اما جراحی‌های دیگر موقتی بوده و آلت پس از چند مدت به حالت سابق باز می‌گردد.

آیا فرد پس از جراحی بزرگ‌کردن آلت تناسلی حس در آلت را از دست می‌دهد؟

بیماران شاید موقتاً بعد از یک سری جراحی‌ها حس در آلت خودشان را از دست بدهند اما اکثر موارد بهبود می‌یابد.

چه مدت پس از جراحی می‌توانم به فعالیت جنسی‌ام بازگردم؟

معمولاً فعالیت‌های جنسی را می‌توانید بعد از ۴ تا ۵ هفته از سر بگیرید مگر آن که جراح توصیه دیگری برای شما داشته باشد.

آیا جراحی بزرگ‌کردن آلت تناسلی درد دارد؟

شما حین جراحی‌های بزرگ‌کردن آلت تناسلی در بیهوشی کامل به سر می‌برید. اما ریکاوری درد خاص خودش را دارد که البته به کمک مسکن تسکین پیدا می‌کند.

هزینه جراحی بزرگ‌کردن آلت تناسلی چقدر است؟

هزینه‌های جراحی‌های بزرگ‌کردن آلت تناسلی بر حسب نوع جراحی‌ای که برای بیمار بهینه است، متغیر خواهد بود. برند و کیفیت مواد مورد استفاده مثل پروتز، و همین طور هزینه‌های بیمارستانی و بالینی و تجربه جراح می‌توانند روی هزینه نهایی این جراحی‌ها اثر بگذارند. اگر شما بدون نیاز پزشکی و صرفاً برای اهداف زیبایی به دنبال این جراحی‌ها باشید، بعید است که بیمه‌ها این هزینه‌ها را پوشش دهند.

مقالات مرتبط

علائم تنگی مجرای ادرار چیست؟

علائم تنگی مجرای ادرار چیست؟

در بیماری تنگی مجرای ادراری، مجرای ادرار تنگ یا مسدود می‌گردد. مجرای ادرار، مجرایی است که ادرار را به بیرون بدن منتقل می‌کند. این تنگی

تماس با ما